Monday, Mar 20, 2023
HomePosts Tagged "Македонец"

Италјанските власти протерале еден македонски и еден албански државјанин, поради безбедносни причини. Двајцата живееле во пристанишниот град Бари и подолг период биле следени од секторот за антитероризам. Според истрагата, двете лица, македонскот државјанин (36) и албанскиот (27), преку социјалните мрежи одржувале контакти со марокански државјанин, претходно

Read More

Македонски државјанин учествувал сообраќајна несреќа на автопатот кај Атина при што починал грчки државјанин кој се возел на мотор, велат извори од Министерство за надворешни работи за „Мета“. Од таму додаваат дека, македонскиот државјанин е приведен во полициска станица во Солун и од конзулатот на Македонија

Read More

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасадата во Шпанија дојде до информација дека еден македонски државјанин во моментот се наоѓа во болница во Барселона. Лицето во моментот на извршување на нападот се наоѓало во непосредна близина и се здобило со скршеница на зглобот на ногата.

Read More

Г.О. (22) од Исланд е осомничен од МВР за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. Меѓународната истрага открила дека тој на 20 април годинава неовластено навлегол во е-маил комуникација, изготвил фалсификувана фактура и со менување на лажни банкарски податоци, создал услови паричните средства во

Read More

Триесетгодишен скопјанец е осуден на 20 месеци затвор во Грција бидејќи алкохолизиран нападнал тројца полицајци на островот Родос. Како што јавува грчкиот весник „Прототема“, скопјанецот се откако се опијанил, се соблекол гол и легнал на маса во ресторан. Полициските службеници побарале македонскиот турист да се облече, по

Read More

Ви гарантирам дека ќе имате претставник од вашата заедницата и во мојот претседателски кабинет, а како шеф на државата ќе се грижам за сите ваши проблеми, им порача на Македонците на изборен собир во Пустец, Илир Мета, новоизбран претседател на Албанија и екс лидер на

Read More

Уште една трагедија на Македонец кој загина во странство, овој пат животот го загуби 29 годишен скопјанец во близина на македонско-грчката граница. Во сообраќајната несреќа возачот најверојатно изгубил контрола и автомобилот „шкода суперб“ удрливо во дрво покрај авпатот Солун – Гевгелија. Според сведоци на оваа сообраќајна

Read More

Македонскиот државјанин И.А. баран со меѓународна потерница, е уапсен во Тирана бидејќи е осомничен за учество во ИД. „Потерницата по И.А. (46) жител на Гостивар била распишана пред една година, но тој нашол засолниште во Тирана. Уапсен е од припадниците на секторот за антитероризам“, јави тиранската

Read More

На автопатот Белград-Ниш е прегазен Македонец кој живее во Германија и тоа на многу трагичен начин, откако се обидел да им помогне на лица кои веќе биле повредени во сообраќајна несреќа годишниот маж излегол од возилото да помогне, но бил прегазен од „мерцедес“ со унгарски

Read More

Македонец кој работи како карате тренер во Белград е обвинет дека сексуално злоупотребил 13 годишно девојче, а моментално се наоѓа во притвор. Пријавата ја поднела мајката која претходно била во врска со З.Б. но, подоцна открила пораки и слики со експлицитни содржини меѓу него и

Read More