Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "магла"

Овој човек ги надмина сите уживатели на екстремните спортови. Тој скокнал од висина од 200 метри, но не ја гледал земјата поради густата магла. Непознат "Base Jumper" скокнал од највисоката зграда во Дубаи, додека под него се простирале густи облаци низ кои морал да мине

Read More

Промени во временската ситуација нема да има. Последниот ден од работната недела ќе ни го „забетонира“ магливото време низ котлините, но со излгеди маглата да се расчисти во текот на утрово, за разлика од вчера. Утрово повторно имаме ниска облачност низ долините во крајниот западен дел

Read More

Утрово се врати зимската магла низ повеќе котлини во Република Македонија со што се јавува загриженост за возачите со поотежнати услови за сообраќај, но според извештајот на АМСМ засега нема никакви застои. Магла со видливост од 50 до 100 метри има во: Тетово, Маџари, Куманово,

Read More

Утринската магла низ котлините наутро останува и во четврток. Очекувањата се дека таа ќе се расчистува доцна претпладне. Попладне ќе биде претежно сончево. Повисоките и планинските места очекуваат ончево време во текот на целиот ден. Минималната температура ќе има вредностиод -4°С до 0°С низ котлините, односно

Read More

Атмосферското движење на антициклоните ќе го врати сончевото време на повисоките места, но и маглата низ котлините и на пониските места. Маглата повидлива ќе биде наутро, а преку денот претежно ќе се расчистува. До пладне маглата се очекува да биде претежно расчистена, но ќе остане добро

Read More

Во текот на денешниот ден очекуваме доста повеќе сонце низ поголемиот дел од земјава, пред се во источниот. Низ останатите краишта ќе има мала до умерена облачност, но сепак нема да недостасуваат сончеви периоди. Утрово е за нијанса постудено во однос на вчерашното, па така минималната

Read More

Густата магла во Сараево придонесе само најхрабрите пилоти да можат да слетаат на аеродромот во овој град. Еден од нив е пилот на компанијата „Луфтханза“, кој полетал до Минхен на 22. декември. Според приказните на патниците, тој рекол во Сараево ќе слетаат „на среќа, па што

Read More

Последниот понеделник од оваа година нема да биде значително различен од вчерашниот ден, во метеоролошка смисла. Утрово имаме слаба магла низ котлините долж повардарието се до Демир Капија, а сончево е низ останатите места. Околу пладне се очекува да биде ведро низ целата земја. Ветерот ќе

Read More

Утрово во дел од котлините имаме слаба и релативно кртакотрајна магла. Претпладне состојбата значително ќе се подобри, за веќе од пладне да имаме ведро време низ целата земја. Денов ќе биде за нијанса потопол во однос на сабота, па кoтлините ќе очекуваат максимална температура со вредност

Read More

Насловот на евегринот на Јосипа Лисац отприлика го опишува очекувањето во однос на претсотјниот ден. Шегата на страна, денот ни започна со магла низ котлините, а сончево време на повисоките места и поширокиот гевгелиски регион. Маглата ќе се задржи низ котлините подолго во текот на

Read More