Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "луксуз"

Секој ден сме сведоци на луксузниот живот што го живеат славните личности, огромни куќи, брзи автомобили, неворојатни патувања и скапата гардароба се само дел од работите кои сведочат за луксузот во кои уживаат славните. Доколку се прашувате кои познати личности се најмногу платени, погледнете го ова

Read More

Нул Стерн хотелот од Швајцарија нуди врвна услуга за своите посетители со најубавиот поглед кој може да си го замислите на врвот на планината на височина од 1900 метри бидејќи нема што да ви го попречува погледот, ниту ѕидови. Оваа необична идеја за поставување на кревет,

Read More

Хотелот Wanda Reign, кој се наоѓа на популарната улица Бунд на западниот брег на реката Хуанпу, официјално е отворен на 18 јуни. Хотелот ќе располага со 179 соби и 14 луксузни апартмани. Сопственик на хотелот е Ванг Сиконг, син на најбогатиот Кинез Ванг Ѕиенлин, кој неодамна

Read More

Саргис Карапетјан и Саломе Кинтсурашвили се венчале минатата сабота на една од најекстравагантните церемонии кога било. Саргис е син на рускиот милијардер Самвел Карапетјан, кој е еден од најбогатите Руси и се наоѓа на 28-то место на листата на најбогати Руси на „Форбс“. Невестата носела три

Read More

Познатата пејачка Џенифер Лопез купи нова куќа во Бел Ер, Лос Анџелес за 40 милиони долари, пишува Variety. Станува збор за дом со 7 спални соби и 13 бањи, изграден во 1954 година. Конструкцијата на градбата е камена, со дрвени подови. Има вкупно 6 камини, гостинска

Read More

Дубаи e успешен град и туристича дестинација со преку 10 милиони посетители годишно. Тука можете да јадете во едни од најдобрите светски ресторани, да правите шопинг во најексклузивни бутици и да се вклучите во најразлични активности и да видите прекрасни атракции. Во Дубаи голем дел од

Read More

Бродот тежок 60.000 тони, Коста Конкордија кој се насука во јануари 2012 при што загинаа 32 луѓе се уште ги интригира светските медиуми. Причината за катастрофата е комбинација на грешки помеѓу капетанот и екипажот на бродот. Операцијата за исправање на бродот траеше 19 часови, а

Read More

Кинескиот милијардер Чо Чак Винг кој живее и работи во Австралија го сруши рекордот на пазарот на недвижности купувајќи луксузна куќа вредна 50 милиони долари и без притоа да види ниту една слика од имотот. Ексцентричниот милијардер ќе се всели на имотот наречен Ла Мер

Read More

Грција воведува данок “луксуз” за сопствениците на луксузни јахти со должина над 20 метри. Најбогатите слоеви на општеството ќе плаќаат годишен данок во износ од 28 илјади евра, поддржувајќи ги најсиромашните граѓани со таканаречениот “Данок солидарност”, се наведува во економскиот весник “Имерсија”. Данокот е дел од

Read More

На “Festival of speed“ кој секоја година се оддржува во британски Гудвуд, Aston Martin како никогаш досега успеа да ги импресионира посетителите. Во главна улога беше Vulcan, модел чие име говори доволно. Aston Martin произведува луксузни возила кои во себе носат силен спортски карактер. Од друга

Read More