Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "луѓе"

Ако мислите дека луѓето што тврдеа дека камен е домашно милениче се мрзливи, погледнете ги овие 10 иновации кои дури и премногу го олеснуваат секојдневниот живот. (доколку симате проблеми со преводот на видеото кликнете на копчето CC во долниот денес агол, а доколку сакате да го

Read More

Ben Heine креира апстрактни ремек дела со акрил на големи дрвени површини, но необичното кај овие слики е тоа што во нив се кријат вистински луѓе. Ben вели дека луѓето во сликите се дел од неговиот преформанс, тој најчесто црта на јавни места како што

Read More

Со најновото истражување митот дека мачките се себични и се умилкуваат кај луѓето само заради корист е разбиен. Најновото истражување, спроведено во март и објавено во списанието "Behavioural Processes" докажало дека мачките можат да бидат подеднакво пријателски расположени кон луѓето, исто како кучињата. Со ова,

Read More

Терористите на исламската држава на брутален начин погубија шест лица така што ги фрлија во буре со врел катран. Како што јавуваат светските медиуми, овој монтруозен случај на погубување се случил во џихадистичкиот команден центар во Ал - Шор во Ирак. „Шпионите“ кои се погубени

Read More

Според истражувањето на лондонскиот „Импиријал Колеџ“ од 2014 година, Холанѓаните и Летонките се највисоки луѓе на светот. Во претходното такво истражување, спроведено пред цело едно столетие, приматот им припаѓал на Швеѓаните. Но, тие денес се далеку од првото место. Со просечна телесна висина од 183 сантиметри,

Read More

Бројот на возрасни луѓе зависни од дрога, за првпат се зголеми во изминатите шест години, и денес речиси 29 милиони луѓе се во таа категорија, наведува Канцеларијата на ОН за борба со дрога и криминал. Во извештајот се вели дека речиси 29 милиони луѓе во светот

Read More

Црните мечки понекогаѓ хибернираат и на врвовите на двјата. Токелау, група на острови кои што комплетно се снабдуваат со струја преку соларни паниели. Дел од првите знамиња на пиратите биле всушност црвени. Најмногу друштвени игри се подадени во Германија. Бебињата неможат да вкусат сол се до својот 4-ти месец. Топчињата

Read More

Во далечната 1969 година во бивша Југославија ревијата Старт организирала натпревар - најголем број на луѓе во Фиќо во кој се натпреварувале матуранти од сите средни школи во тогашната СФРЈ, пренесува порталот automototrend.com.hr. Победници на тој натпревар биле матурантките и матурантите од IV-1 од учителското школо

Read More

Американскиот Стејт департмент го објави својот годишен извештај за трговија со луѓе. Тајланд остана на листата на најлоши земји кои не почитуваат ни минимум стандарди во борбата против трговија со луѓе и покрај официјалните напори на Бангкок. Од друга страна, Куба и Малезија се отстранети

Read More