Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "локални избори"

“Екипата на Артан Груби” ќе се вика екипата со 17 кандидати за градоначалници на ДУИ што Али Ахмети ја престави во Гостивар. Албански медиуми, повикувајќи се на високи партиски извори, пишуваат дека за прв пат од формирањето на ДУИ, кандидатите не ги одредил претседателот на партијата

Read More

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги потврди точките кои ќе се дискутираат на претстојниот вонреден Конгрес кој треба да се одржи денеска и утре во Валандово, велат од партијата преку соопштение. Членовите на Централниот комитет биле информирани дека согласно Статутот на партијата, од двете

Read More

Државната изборна комисија (ДИК) на вчерашната седница донела заклучок со кој локалните избори 2017 година за избор на градоначалници и членови на советите на 80 општини во Македонија и на Град Скопје и официјално се прогласени за завршени. „Со објавата на конечните резултати за избор на

Read More

ДИК попладнево на седница треба да разгледа и усвои решение за повторување на гласањето во избирачкото место 2901 во општина Чаир, од вториот круг на локалните избори што се одржаа на 29 октомври. Членот на ДИК Субхи Јакупи претходно изјави дека Управниот суд донел одлука за

Read More

СДС создава заробена држава каде стравот е главната алатка на владеење. Сосема е јасно зошто криминалци како Красниќи беа ослободувани пред изборите. Игнорирањето на извештајот на ОБСЕ од страна на владата каде се констатира постоење на таканаречен бугарски воз за време на изборите е потврда

Read More

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница, која заврши вечерва, ги разгледа и ги отфрли сите приговори поднесени од партиите Беса, Алијанса за Албанците и НДМ за гласање, сумирање и утврдување на резултатите од вториот круг на локалните избори, што се одржа на 29 октомври. Од

Read More

За платената политичка програма на националните телевизии за двата круга на локалните избори, СДСМ потрошил 500.455 евра, информираат од партијата. Од нив, на „Телевизија 24“ СДСМ ѝ исплатил вкупно 73.602 евра за 13,8 часа платена политичка програма, на „Канал 5“ ѝ биле исплатени 106.389 евра за

Read More

Политичките партии до Државната изборна комисија поднеле 103 приговори за вториот круг од локалните избори, информираше за „Мета“ портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска. Најмногу приговори има поднесено Беса – дури 89. Алијанса за Албанците има поднесено 13 приговори и еден приговор има поднесено НДМ. ДИК има рок

Read More

Собранието, Владата, шефот на државата и правосудните институции по завршувањето на локалните избори треба да продолжат со решавање на жешките прашања што беа ставени на стенд бај поради изборите, пишува „Мета“. Станува збор за кадровски решенија во најзначајните државни инситуции, чувствителни законски решенија, екипирање на институции и за најавената

Read More

„Силна локална власт обезбедува основи за динамична демократија. Ги охрабруваме новоизбраните градоначалници и советници да бидат отворени, достапни и одговорни за граѓаните во своите општини“, се вели во оценката на Амбасадата на САД за локалните избори. Од амбасадата велат дека ќе ја продолжат соработката со општините,

Read More