Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "лидер"

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе биде единствениот кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ на вонредниот конгрес на партијата што ќе се одржи утре и задутре во Валандово. Денеска пред истекот на рокот во 15 часот во ВМРО-ДПМНЕ пристигнале две кандидатури за лидер на партијата, но

Read More

Високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои од Илија Димовски, Антонијо Милошоски, Борис Змејковски, Трајко Вељаноски, Крсто Јовановски, Никола Бакрачевски, Борче Стамов, Илчо Захариев бараат одлагање на конгресот за избор на лидер до февруари, а до тогаш со партијата да раководи колективно претседателство. Потписници на отвореното

Read More

Централната телевизија на Северна Кореја објави снимки од спроведено испитување на нов систем за противвоздушна одбрана. На снимката од неколку агли е прикажано истрелување на ракета од мобилни лансери. Делови од материјалот се снимени од набљудувачки пункт, каде присуствувал и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Освен

Read More

Груевски нема да ја напушти претседателската функција во ВМРО-ДПМНЕ и засега ќе остане лидер на опозицијата. - Не планирам да се повлечам од лидерската позиција затоа што на последните избори победивме и освоивме најмногу гласови и имам долг кон сите граѓани што не поддржаа и што

Read More

Пентагон излезе со официјално соопштение во кое тврди дека со дрон е убиен Хафез Саид Хан, лидер на ограноците на Исламска Држава во Пакистан и Авганистан, задолжен за координирање и извршување на терористички напади и регрутирање на нови борци за фронтот во Сирија. Авганистанскиот амбасадор во Пакистан

Read More

ФРОДЕМ постојано долева „масло“ на шпекулациите дека се врши голем притисок за повлекување на Груевски од претседателската позиција во ВМРО-ДПМНЕ и дека се води силна меѓупартиска битка за наоѓање негова замена. „Најавите дека ќе се води внатерпартиска борба помеѓу тодоровци, милошовци, поповци, ѓорчевци и други искомпромитирани

Read More

Северна Кореја денеска објави дека ќе го прекине, еден од последните постоечки, канали за комуникација со Вашингтон во знак на протест поради американските санкции за лидерот Ким Џонг-ун воведени минатата недела, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА. Министерство за надворешни работи во Пјонгјанг го информира Вашингтон дека

Read More

Лидерот на т.н.Исламска држава, Абу Бакар Ал Багдади наводно е убиен во американски возушен удар во ирачкиот град Рака, соопшти денеска новинската агенција блиска до џихадистите, Ал Амак. „Абу Бакар Ал Багдади е убиен при напад на коалициските сили во Рака, извршен во петтиот ден од

Read More

Лидерот на Ал Каеда, Ајман ал-Завахири во аудио порака објавена на интернет му се заколна на верност на новиот водач на авганистанските талибанци, кој минатиот месец е поставен на чело на талибанското движење, откако неговиот претходник е убиен во американски напад со беспилотно летало. „Како лидер

Read More

Лидерот на главната грчка опозициска партија Нова демократија, Кириакос Мицотакис бара предвремени избори, оценувајќи дека „цената на нови избори е помала од задржувањето на сегашната левичарска Влада“, соопшти „Њуз ин“, пренесува БТА. -„Следната влада ќе ја има последната шанса за да ја насочи земјата на патот

Read More