Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "Куманово"

Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ. - Ќе ја оправдам укажаната доверба, да победи единството и заедништвото, преточено во визија за достоинствено Куманово и просперитетна Република Македонија – напиша тој на Фејсбук заблагодарувајќи се на номинацијата. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, кандидат

Read More

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска одржала средба во Куманово со стечајните работници, на која се дискутирало за решенијата за нивниот статус. Тие би требало да станат дел од pредлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за материјално обезбедување на невработените

Read More

Министерството за внатрешни работи преку соопштение појасни дека во врска со настаните во Собранието на 27 април не е извршен претрес во домот на И.Ј. од Куманово бидејќи таква наредба издала судијката на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1. - Во 06:15 часот бил воспоставен

Read More

Бензинска пумпа во кумановското село Проевце е ограбена рано утрово во 4:30 часот при што се украдени пари од дневниот промет, чија сума се уште не е утврдена. Кражбата ја извршиле четири маскирани лица кои со закана со пиштол од двајцата вработени ги одзеле торбите со

Read More

Пратеникот на СДСМ и поранешен министер за внатрешби рабори Оливер Спасовски, денеска на годишнината од вооружената пресметка во кумановската населба „Диво Насеље“ повика дека семејствата на загинатите припадници на МВР заслужуваат одговор зошто нивните најблиски загинаа.

Read More

Полицијата откри нов случај на сексуален напад врз малолетно девојче, но овој пат извршен исто така од страна на малолетник. Според податоци на МВР 15-годишно момче од Куманово силувал девојче со кое бил во љубовна врска.Во текот на декември 2016 година на месноста Спомен костурница,

Read More

Го осудуваме симнувањето државното знаме на Р. Македонија од јарбол во центарот на Куманово. Повикуваме граѓаните да не потпаѓаат под провокации коишто имаат за цел поттикнување меѓуетнички тензии, од кого и да доаѓаат, за какви било интереси и да се. Сите вакви инциденти одат во прилог

Read More

Во 16,00 ч. на Плоштадот во Куманово 2 лица од јарболот го симнале на подолна зона македонското знаме, а на горната зона ставиле албанско знаме. Од страна на полициски службеници од СВР-Куманово приведени се лицата при што е констатирано дека се работи за Л.С. (2000)

Read More

Група од околу 200 граѓани кои го блокираа патот Арачиново- Куманово, попладнево се излезени на обиколница и го блокираат сообраќајот во двата правца, информираат од АМСМ. Нема информации до кога ќе трае блокадата на обиколницата.

Read More

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека тоа што вчера се случи во Куманово е срамен и најдолен чин кој според нив најдобро доловува во каков очај е криминалното раководство на СДСМ и аболицираниот криминалец Зоран Заев. Велат дека партиски функционер да нападне граѓанин само заради тоа што излегуваат

Read More