Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "куќа"

Пожарот избувнал во 9 часот, при што зафатил кат и кров од куќата на ексминистерот Владо Мисајловски. Во пожарот немало повредени. Утрово во околу 9 часот избувнал пожар во пекарата "Кендо" во населба Ѓорче Петров. Пожарот го зафатил и кровот на семејната куќа на ексминистерот

Read More

Фондацијата на бизнисменот, Ванчо Чифлиганец изгради и донираше нова куќа на семејството Трајкови од радовишкото село Дедино чиј дом пред новогодишните празници во целост изгоре. Куќата која е енергетски ефикасен објект е со корисна површина од 50-тина метри квадратни и во неа брачниот пар Трајкови

Read More

Пејачката Тејлор Свифт се избори да нејзината вила во Беверли Хилс стане историска атракција благодарение на својата архитектура и холивудско педигре.     Тејлор според новиот статус на својата вила ќе има многу пониски даноци, но затоа за било какво реновирање ќе мора да бара дозвола од одделенија

Read More

Луксузна хациенда „никна“ во непосредна близина на салата „Борис Трајковски“ и не може да се открие дали тоа е семејна куќа, некаков комерцијален објект придружен со спортски терени, или, пак, модерен мотел, пишува „Призма“ Се наоѓа на самиот крај од уличката што минува покрај хокеј-игралиштето, обиколена

Read More

Целосно е изгорен горниот кат и покривот од куќа на ул. „Индира Ганди“ во Скопје, сопственост на А.Е. (60), во пожар кој од засега непознати причини избувнал ноќеска. Како што соопшти МВР, пожарот во ЕИК бил пријавен во 4.20 часот и бил изгаснат од екипа

Read More

Австриската Влада донесе одлука за одземање на родната куќа на Адолф Хитлер во местото Браунау од нејзините сопственици. Прифатен е предлогот на министерот за внатрешни работи Волфганг Соботка да се одземе имотот бидејќи со постоечките сопствениците не беше возможно да се постигне договор за иднината

Read More

Компанијата HuaShang Tengda во Пекинг, направи двокатна куќа за која вели дека може да издржи земјотрес од 8 степени според Рихтер. Градбата се простира на 400 метри квадратни, со ѕидови дебели 2,5 метри и целосно е направена со помош на 3D принтер, во рок од

Read More

Холандската компанија ОПА, дизајнираше бетонска куќа сместена во карпест дел, која наместо покрив има базен и благодарение на интернетот, таа е на добар пат во скоро време да биде изградена. Благодарение на големиот интерес на медиумите за овој проект, клиентот кој бил заинтересиран, одлучил куќата да

Read More

Отворена е жиро сметка на којашто граѓаните може да донираат пари да им се помогне на братот и сестрата, сираци, од Велес на кои пред неколку дена целосно им изгоре куќата. Никола е волонтер и активист на здружението „Гласот за животните“ од Велес, па здружението за

Read More

  Полицијата на Струмица поднесе кривична пријава против единаесетгодишник од с. Просениково поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. Малолетното дете во куќа на неговиот чичко во кој е на привремена работа во Германија, влегол насилно и почнал да претура по собите,

Read More