Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "кучиња"

Убав ден за кршење на рекорди. Оваа жена се прошета со триесет и девет кучиња, да добро прочитавте, триесет и девет. Погледнете го краткото видео. [video width="400" height="400" mp4="http://pozitiv.mk/wp-content/uploads/2017/06/19070933_1449489888441175_24305683784531968_n.mp4"][/video]

Read More

Од Министерството посебно апелираат на поголема свесност и совесност бидејќи злоупотребата на овие материи директно го загрозува и здравјето на децата, кои лесно може да дојдат во допир со фрлените отрови на јавни површини. Министерството за здравство соопшти дека зачестеното фрлање отрови за кучиња-скитници

Read More

Група на граѓани и здруженија за заштита на животните на денешниот протестен собир на плоштадот „Македонија“ упатија апел до институциите итно да преземат мерки за да го спречат фрлањето на отрови на улиците за животните, бидејќи истите не само што не се хумано и паметно

Read More

Четиригодишниот Џеваир Усеини , кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје. Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во селото Бачишта, Кичево. Детето беше на апарати за дишење три дена, во критична и

Read More

Сириските бегалци ги предупредуваат останатите да ја избегнуваат унгарската граница со Србија откако на интернет се појавиле фотографии од, како што наведуваат, раните кои им ги направиле полициските кучиња. Нападите ги извеле кучињата на унгарската гранична полиција, но нема детали каде точно се случиле. Фотографиите

Read More

Научниците во едно ново истражување го докажале она што сопствениците на кучиња одамна го знаат: дека нивните најдобрри пријатели кучиња разбираат кога нешто им се кажува. Унгарските научници скенирале 13 мозоци на кучиња додека тренерот им се обраќа, за да утврдат која хемисфера од мозок

Read More

Во Лондон е отворена првата изложба за современи уметности наменета само за кучиња, која ја креирале уметници, ветеринари и експерти за кучиња, а се состои од четири инсталации специјално дизајнирани за најдобриот пријател на човекот. Бидејќи лондонските уметници се потешко се пробиваат на сцената, смислиле

Read More

Вчера по полноќ 68 годишниот Т.С. од светиниколското село Стањевци бил нападнат и искасан од група на бездомни кучиња кај крстосницата „Мездра“ на регионалниот пат Свети Николе - Куманово. За да му се санираат повредите, возрасниот маж е префрлен на лекување во Клиничкиот центар во

Read More

Момче на возраст од 11 години пукало во 8-годишното девојче Латаша Даер бидејќи не сакала да му ги покаже своите кученца. Пиштолот од кој пукал единаесетгодишникот бил на неговиот татко кој легално го поседувал, соопштува американската полиција. Детето е обвинето за првостепено убиство како малолетник. Американската непрофитна организација

Read More