Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "криза" (Page 3)

Денеска продложи зајакнувањето на границата со нашиот јужен сосед од страна на припадниците на АРМ кои им помагаат на полициските безбедносни сили во справувањто со бегалската криза. Уште од саботата се започнати подготовки за поставување на двојната заштитна ограда, а со работата се започна вчера кога

Read More

СДСМ преку ноќ, повторно, го промени ставот. Сега, Тие немаат никаков проблем околу Избирачкиот список, а ја прифатија и Методологијата за негово прочистување, следејќи го примерот на останатите три партии пред нив. Иако изгледа дека СДСМ вразумиле во преговорите, тоа не е така. Сега, преговарачите

Read More

И Словенечката влада има свој проблем со снимен разговор на Карл Ерјавец министерот за надворешни работи кој по изборите во 2014-та изразил сомнежи дека владата во која неговата ДЕСУС влезе како коалиционен партнер со премиерот Миро Церар нема да издржи долго бидејќи е нестабилна. Снимката

Read More

Некогаш преполните рафтови, сега се празни. Редиците на касите се минато, сега има само еден до двајца касиери кои треба да ги наплатат производите. Производи што за да ги купи прво треба да ги пронајде купувачот, а за избор веќе не станува збор. Некогаш преполните

Read More

Претпоследниот ден од годинава ни донесе почист воздух во најзагадените градови за да може на раат да ги прославиме празниците без секојдневните канцерогени честички на кои се навикнавме. Годинава која изминува беше навистина бурна за нас и нашата држава, политичките и безбедносни трубуленции кои ја

Read More

Годината што полека, но сигурно изминува ќе биде запомнета по бурата на македоснката политичка сцена. Сè започна гласно и експлозивно со објавата на т.н „Бомба“ на лидерот на опозициската СДСМ. Се чини дека по првото „детонирање“, од 9-ти Февруари па до денеска сме под постојана

Read More

Над илјада полицајци протестираа синоќа во Љубљана. Тие се мобилизирани неколку седмици поради имигрантската криза, и бараат зголемување на платите и подобри услови за работа. Демонстраните се собраа пред Парламентот во центарот на Љубљана со повици: „Крадци, крадци!“ Двата главни синдиката на полицијата во земјата со

Read More

Европската Унија му дава целосна поддршка на олеснувачот на преговорите Питер Ванхауте во обидите да се спроведе договореното од Пржино, вака звучи реакцијата од Европската Делегација, по обвинувањата кои премиерот Груевски ги упати кон посредникот. Груевски посочи дека Ванхојте е само извршитен на одредена агенда

Read More

Во текот на вчерашниот ден, Јавниот транспорт и јавните служби  на Грција одржаа генерален штрајк во главниот град Атина. Ова е втор генерален штрајк во изминативе неколку недели, но според пишувањата на медиумите во протестите биле мобилизирани помал број на луѓе кои се незадоволни со

Read More

Вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими денеска оствари средба со амбасадорката на Кралството Данска, Лисалоте Пласнер. Теми на разговор на средбата биле ЕУ интегративните процеси на Македонија, развојот на добрососедските односи, справувањето со мигрантската криза, а се продискутирало и за политичката состојба во државава. Бесими, како што

Read More