Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "криза" (Page 2)

Русија повторно се огласи за ситуацијата во земјава. „Спутник“ пренесува дека министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјавил оти Москва се надева дека западните земји ја сфаќаат опасноста од обидите за дестабилизација на ситуацијата во Македонија. „Сегашната ситуација во Македонија е малку покомплицирана, дури би ја

Read More

Португалецот повторно се најде на удар на критики во англиската јавност. Овој пат причина за тоа беше третиот по ред пораз на Манчестер Јунајтед, кој овој пат, после поразите од Сити и Фејнорд, беше поразен и од Вотфорд на гостински терен 3:1. Звучи неверојатно, но

Read More

Големо олеснува по постигнатиот договор за избори на 11 декември има и кај претставниците на бизнис секторот на кои им е потребна стабилна политичка клима за развој и на деловната без потреси во државата. Данела Арсовска, претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија смета застојот

Read More

Низ социјалните мрежи викендов се прошири спектакуларно видео снимено на аеродромот во американскиот град Мајами. За појавата што се гледа на видеото веднаш почнаа шпекулации дека се работи за „неидентидикуван летечки објект“ (НЛО). Видеото предизвика голема дебата на социјалните мрежи околу постоењето живот на други

Read More

За политичката состојба во земјава, гео-политичките предизвици во Европа, за Брегзит и безбедносните причини и обезбедување стабилност на југоистокот на Европа во однос на бегалската криза разговареле вицепремиерот задолжен за европски прашања Арбр Адеми денеска во Братислава со министерот за надворешни работи и европски прашања

Read More

Потврдување на уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство од страна на Уставниот суд и ослободување и запирање на прогонот врз учесниците во протестите, се двата чекора што се содржани во планот на СДСМ за излез од кризата. Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција

Read More

Граѓанското движење за одбрана на Македонија се активираше со контра-протести во Битола, Велес и Струмица откако повикот на „Протестирам“ се рашири викендов за масовност и во градовите од внатрешноста наместо протести да се одржуваат во Скопје. ГДОМ паузираше со собирите во последните денови, но сега велат

Read More

Политичката криза се продлабочува. На денешната прес конференција пред Владата техничкиот Министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски придужен од останатите министри и заменици министри од редовите на опозицијата, најавија дека доколку остане на сила одлуката за распуштањето на Собранието, тие бараат депонираните оставки од фунцкиите

Read More

Германското МНР во денешната изјава оценува дека во нашата држава не постојат услови за избори според европски тек. Министерството за надворешни работи на Германија ја повика владејачката ВМРО - ДПМНЕ на одговорност, јавува Дојче веле. „Сојузната Влада ја дели оценката на Европската Комисија во врска со

Read More