Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "криза"

Ваучерите за летување дома кои ги додели државата, делумно помогнаа да се ублажи кризата во туристичкиот сектор, но следните месеци ќе бидат тешки. Се очекува дека ќе има нови рестрикции, а со тоа не може да се планираат тури, прослави на Нова година и католички Божиќ.

Read More

Новинарите и персоналот на дневниот весник „Нова Македонија“ најавуваат нова медиумска криза откако и кај нив постојат големи проблеми со неисплатени плати и придонеси, па затоа се решија преку отворено писмо да ја известат јавноста за нивната незавидна положба, па затоа истото ви го пренесуваме

Read More

Штедењето во април е намалено во однос на минатиот месец, информира Народна банка. Оттаму велат дека намалување на депозитите има и кај населението и кај претпријатијата. „Во услови на зголемена неизвесност, поумерено е намалувањето кај депозитите на населението“, додаваат од Народна банка. Во однос на кредитната активност,

Read More

Холандскиот амбасадор во Скопје, Ваутер Пломп е убеден дека на политичката криза во Македонија ѝ доаѓа крајот. Според него, изборот на новиот претседател на Собранието, кој беше поддржан од Вашингтон и Брисел е позитивен чекор кон решение на кризата. Пломп истакна дека Македонија сега треба

Read More

По насилните настани во Собранието се огласи и официјална Тирана. Министерката за одбрана на Албанија, Мими Кодели вели дека Албанците никогаш не биле, ниту ќе бидат пречка за развојот на Македонија, напротив тие силно се борат за што подемократска Македонија. “Оваа блокада, како што разбирам, ќе

Read More

Делегација од ДОМ со претседателката Лилјана Поповска и пратеничката Маја Морачанин ја продолжи обиколката низ Македонија со посети во Пробиштип, Кочани и Штип, за да поддржи локални еколошки иницијативи на своите општински организации. Овие иницијативи ќе бидат дел од програмата за локални избори, произлезени од

Read More

Карл Билд доаѓа во Скопје, но не очекува крај на кризата. Поранешниот шведски премиер и министер за надворешни работи на својот Твитер профил најави дека доаѓа во Македонија. „На турнеја за кризата во Скопје утре. И потоа во Белград. Секогаш Балканот“ – напиша тој. Билд, кој

Read More

Мигрантската криза е една од најголемите кризи со кои се соочуваме по Втората светска војна. Земјите од регионот кои лежат на Балканската мигрантска рута потребно е да соработуваат за справување со неа, особено со оглед на заканите од можно повторување на бегалскиот бран, беше истакнато

Read More

Германскиот Бундестаг по добиените информации на министерството за надворешни работи расправаше за состојбите во Македонија и постои загриженост дека политичката криза може да прерасне во меѓуетнички и дека на долг рок земјата ќе има големи последици по економијата. „Станува збор за класичен извештај за состојбата на

Read More

Продолжувањето на политичката криза неповолно ќе влијае врз растот на економијата, изјави денеска Антони Пешев, претседател на Собранието на Стопанската Комора пред бизнис форумот „Македонија – Мексико: Бизнис можности и зајакнување на билатералната соработка“. Пешев смета дека нефункционирањето на државата веќе се чувствува кај компаниите кои

Read More