Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "кривично дело"

Недозволиво е директори да повикуваат ученици да бојкотираат настава за да бидат дел од протести на кои се поттикнува и шири етничка и национална омраза. Тоа е кривично дело, велат од СДСМ. „Најостро ги осудуваме притисоците како тој на директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Кирил

Read More

СДСМ предупредува дека е кривично дело издавањето на еврообврзницата без мислење од Министерството за правда за нејзината правна издржаност. „Министерот за финансии Кирил Миноски конечно самиот мораше да признае дека ја издал еврообврзницата без правно мислење, откако министерот Џафери остана да молчи на прозивките дали Министерството

Read More

СВР Скопје поднесе кривична пријава против лицата И.Р. (19) и Р.Р. (53), двајцата од Скопје, поради основано сомнение дека извршиле кривично дело „насилство“. Од страна на Судија на претходна постапкана двајцата им е одредена мерка притвор во траење од по 30 дена. Како што соопшти МВР,

Read More

Јавното обвинителство во Албанија соопшти дека нема да презема дејства против поранешниот премиер на земјата Сали Бериша поради неговиот повик до граѓаните да се вооружат. Против Бериша беше поднесена пријава од владејачката Социјалистичка партија, откако ја обвини владата за врски со криминални групи и ги

Read More

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Џ.Ј. (60) и седумнаесетгодишник, двајцата од кумановското село Матејче поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Од страна на полициски службеници, при извршен претрес во домот на првопријавениот

Read More

Интернет социјалните мрежи полудуваат по уште една полициска фотка од уапсената девојка Сара Сиврајт која е осомничена дека му понудила превоз со автомобил на едно момче за потоа со нејзин соучесник да го ограбат со закана со пиштол. Нејзиното кривично дело очигледно не влијае негативно на

Read More

Полицијата од Македонски Брод поднесе пријава против две момчиња од 20 години поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“ Пријавените на 16.овој месец во домот на првопријавениот изработиле 10 (десет) лажни банкноти во апоени од по 1000 денари и 58 лажни банкноти во апоени

Read More

Големиот инцидент кој вчера го потресе клиничкиот центар во Скопје добива разрешница со тоа што напаѓачите кои ранија доктор сега се уапсени и спроведени на распит пред судија. МВР против браќата поднесе и кривични пријави. Имер Н. заработи кривична поради убиство во обид и недозволено тргување

Read More

Секторот за внатрешни работи во Струмица одлучи да поднесе четири кривични пријави за вкупно осум лица поради постоење на основи за сторени кривични дела “прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење и царинска измама“ и “повреда на авторско право и сродни права“. Седум струмичани и еден

Read More