Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "кривичен суд"

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат рочишта за два предмети на Специјалното јавно обвинителство, за случајот со насилството пред Општина Центар во 2013 година, познат како „Шамари“, како и за предметот „Тотал“. Дванаесет лица се обвинети за поттикнување насилството во Општина Центар за време на

Read More

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, на доаѓање во Кривичниот суд на распит кај судија на претходна постапка, рече дека нема основа за судот да му одреди притвор. – Нема основа за притвор, но оставаме судот да цени и да го каже последниот збор – рече кратко

Read More

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ги повика членовите и симпатизерите од 15 до 17 часот да ги блокираат крстосниците кај ТЦ „Мавровка“, кај Рампа во Кисела Вода и крстосницата помеѓу Васил Чакаларов и Ангел Динев во Карпош. Во 18 часот, ВМРО-ДПМНЕ закажа протест пред Основниот суд Скопје 1

Read More

Кривичниот суд доставил барање со Собранието за одземање на имунитет на шест пратеници кои Основното јавно обвинителство поради насилствата во Собранието од 27 април годинава ги товари за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста. Барањата се пристигнати до Собранието, но се чека претседателот на Парламентот

Read More

Околу 300 приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ денеска по повикот на протест од ВМРО-ДПМНЕ, се собраа пред Кривичниот суд во Скопје, поради приведувањето на пратеници и на други учесници во насилствата од 27 април, пренесува „Мета“. Демонстрантите почнаа да со собираат пред Кривичниот суд околу 13.30 часот, а

Read More

ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите членови и симпатизери на партијата и сите граѓани што не се согласуваат со, како што велат од партијата, „антидржавната политика на владејачката хунта“, да излезат на протест пред Основниот суд Скопје во 13.30 часот. „ВМРО-ДПМНЕ денеска е на удар на антидржавната хунта на

Read More

Кривичниот суд го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „ТНТ“, во кој обвинети се актеулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, пренесува „Мета“. Од СЈО ни потврдија дека добиле известување

Read More

Кривичниот суд во Скопје ги одобрил обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство за случаите „Тарифа“ и за „Траекторија“. Како што дознаваме, Советите за оценка на обвинителните акти дале зелено светло овие два предмети да одат на судење. Тие сега треба да бидат распределени кај судии и да

Read More

Новоизбраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев денеска истакна дека ќе бара судиите да работат согласно законите и оти нема да дозволи да се врши политики притисок врз нив. Тој рече дека заедно го судиите и останатите вработени ќе работат на подобрување на угледот на

Read More

Новозибраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев, денеска даде свечена заклетва пред членовите на Судскиот совет на Република Македонија. Со оваа церемонија тој и официјално ја презема функцијата прв човек на Кривичниот суд. Судскиот совет на Република Македонија на седница што се одржа на 8 ноември со

Read More