Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Кривичен совет"

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 одлучи да ги одбие жалбите на пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски за отфрлање на мерката притвор, односно домашен притвор. „Постапувајќи по жалби изјавени против решенија на судија на претходна постапка за определување мерка притвор против за С.В. и

Read More

В.д. претседателот на скопскиот Кривичен суд Стојанче Рибарев поднесе оставка на функцијата од лични прилини, потврди денеска Судскиот совет на Република Македонија. – На 25.10.2017 година ВД Претседателот на Основен суд Скопје 1 Стојанче Рибарев до Судскиот совет на Република Македонија достави писмено известување дека поднесува

Read More

Триесетдневен притвор за Едмонд Темелко одреди Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на барање на Специјалното јавно обвинителство. Како што информираат од скопскиот Кривичен суд, мерката притвор од 30 дена ќе важи од денот на неговото наоѓање. Градоначалникот на општината Пустец во Албанија Едмонд Темелко е

Read More

Судиите во Кривичниот суд денеска повторно му зададоа удар на Специјалното јавно обвинителство, отфрлајќи ги 12 барања за привремено одземање и замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ поради случајот „Талир“, во кој се осомничени 11 лица, меѓу кои и лидерот на партијата, Никола Груевски. „Постапувајќи по несогласноста

Read More

Адвокатот Звонко Давидовиќ оценува дека одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан останува да се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството „Законот, дава можност да не се определи притвор, но во конкретниов

Read More

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги изнеле

Read More

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во случајот „Труст“, дознава „Мета“. Од СЈО потврдуваат дека

Read More

По одлуката на Врховниот суд на чело со Јово Вангеловски, да му биде укинат притворот на Сеад Кочан, сопственикот на телевизијата „Нова“, кој е осомничен во случајот на СЈО под името „Труст“, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, треба да донесе одлука дали нему

Read More

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски во петокот по третпат го изменил Годишниот распоред за работа на врховните судии, за само еден месец откако е дојден на функцијата. Вакво своеволно разместување на врховните судии е забрането, јавува „СДК“. Законот за судови вели дека интервенции во

Read More

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја одбил жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го потврдил решението на судијата на претходна постапка да не им одреди мерки на претпазливост на тројца од осомничените во случајот „Тврдина“ - јавува Мета. „Кривичниот совет при Основниот суд

Read More