Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "Крит"

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтер го потресе синоќа во 23:30 часот по локално време грчкиот остров Крит, пренесе АП. Епицентарот бил на длабочина од 10 километри под морското дно околу 60 километри југоисточно од градот Хераклион, соопшти Националниот институт за геодинамика. Иако потресот бил

Read More

Плажата Шејтан Лимани се наоѓа на 20 километри североисточно од градот Ханија на Крит, поточно во близина на аеродромот. Во средината на див предел не може да се очекува ништо помалку од убавината која ќе ве остави без здив. Малата плажа со нереално тиркизно море е

Read More

Во водите околу островот Крит во тек е спасувачка операција по „значителен број“ мигранти, откако се превртел брод со засега непознат број бегалци во него, соопштија грчките власти. Грчката крајбрежна стража информира дека бродот бил лоциран 75 наутички милји јужно од Крит, во меѓународни води и

Read More