Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "косово"

Во 50-минутниот говор во Собранието на кој присуствуваат пратениците и од власта и од најголемата опозициска партија – ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев, првите луѓе на државните институции, поглавари на верските организации и странски дипломати, претседателот Ѓорге Иванов, повика на прекин на, како што рече, политичкиот

Read More

Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во еднодневна официјална посета на Косово. Во Приштина тој ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има средби и со претседателот на Косово Хашим Тачи и со претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели. За време на

Read More

Заменик-претседателот на Владата, кој е задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари работна средба со амбасадорот на Република Косово во Македонија, Илбер Хиса. На средбата беше разговарано за развојот на односите меѓу двете земји, како и за имплементацијата на обврските за продлабочување на добрите односи, преземени

Read More

Владата на Косово денеска додели вкупно 219.000 евра за семејствата на осудените за случајот „Диво насеље“ и на загинатите во инцидентот на 9 и 10 мај мај 2015 година, јави „Порталб“. Мерката ја објави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај. – Доделени се 219.000 евра за покривање на

Read More

Палењето на македонското државно знаме вчера во Пеќ и во Гњилане, по изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, е последниот таков настан од низата вакви инциденти регистрирани на Косово во изминатите десетина години, пишува „Мета“. Сторителите, главно, се членови на навивачки групи, а македонското знаме гореше

Read More

Mинистерството за надворешни работа денеска го осуди палењето на македонското знаме во Гњилане и во Пеќ, како реакција откако судот ги изрече пресудите за случајот „Диво Насеље“. „Министерството за надворешни работи изразува жалење и осуда на вчерашниот чин на палење на македонското знаме од страна на

Read More

Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за казните во случајот „Диво Насеље“, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно биле запалени македонски знамиња, пренесоа српските медиуми, јавува „Мета“. „Поради револт за неправдата сторена против нашите херои од словенската марионетска држава го

Read More

Некои претставници на Европската Унија ја злоупотребуваат проевропската ориентација на косовските граѓани, за да го понижат Косово и за да се доцни со неговата европска перспектива, оцени синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи. - На Косово му треба брзо движење кон конкретна европска перспектива, а не процес

Read More

Владата е определена Македонија да гради добри односи со Република Косово, како и со сите соседи и со тоа активно да придонесе за иднината на целиот регион на Западен Балкан, во Европската Унија и во НАТО, истакнал премиерот Зоран Заев на средбата со шефот на

Read More

Косово очекува поддршка од Македонија за влез во меѓународните институции, изјави денеска во Скопје косовскиот министер за надворешни работи, Беџат Пацоли, на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Тој истакна дека Македонија има поголема историја и искуство во меѓународните организации, поради што ја

Read More