Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "колач"

Брзо, лесно и вкусно, овој колач од едноставни состојки е погоден за секоја пригода. Потребни состојки: * 150 гр. бисквити или пишкоти * 2 пудинга од чоколадо * 2 банани * 250g маргарин * 2 крем шлаг од ванила * 9 дц. млеко *120 гр. шеќер Начин на подготовка: Во мал сад ставете 5 децилитри

Read More

Потребни состојки: *250 гр цреши без семки *2 чаши (250 мл) брашно *по 1 лажичка сол и цимет *1 пакетче пециво *150 мл масло *2 јајца *1 чаша ( 200 мл) шеќер *1 пакетче ванилин *250 мл млеко Приготвување: 1. Црешите се мешаат со 2 лажици брашно.Брашното,солта,пецивото,и циметот се мешаат. 2. Јајцата се матат заедно со

Read More

Доколку сте љубители на слатките, но не сте многу вешти во кујната, имаме решение за вас. Чоколаден колач кој можете многу лесно да го приготвите. Потребни состојки: 11-12 лажици Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс 3 јајца 3 филџани шеќер 2 филџани млеко 1 филџан масло 1 пециво 1 ванилин шеќер 100

Read More

СДСМ преку ноќ, повторно, го промени ставот. Сега, Тие немаат никаков проблем околу Избирачкиот список, а ја прифатија и Методологијата за негово прочистување, следејќи го примерот на останатите три партии пред нив. Иако изгледа дека СДСМ вразумиле во преговорите, тоа не е така. Сега, преговарачите

Read More

Во овие топли, летни денови секогаш сме во потрага по брзи рецепти кои нема да ни одземат многу време и пари, а кои можат да бидат вкусни и задоволителни. Еден таков рецепт е и овој чоколаден колач кој, верувале или не, се подготвува со само две

Read More

Добро знаете дека летото е сезона на праските, па затоа ние ви даваме предлог како да ги искористите на најдобар можен начин. Состојки: * 2 готови теста (пандишпани) за торта или колач * 3 до 4 поголеми праски * 2 кесички пудинг (со вкус по избор) * 1 литар млеко *

Read More