Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "книги"

Да се создаде фиктивен лик е тешка задача со која се соочуваат авторите на новелите, физичкиот опис на јунаците ја скротува нашата фантазија и ни дава одредена претпоставка за нивниот изглед, но што се случува кога полициските експерти за скици на лице ги превземаат работите

Read More

Серијата Game of Throes е базирана на истоимените книги на George R.R. Martin. Актерите кои ги глумат ликовите во серијата се прилично онакви какви што George R.R. Martin ги опишува во книгите, но секако идентични луѓе, а поготово актери како фиктивните ликови од главата на George е тешко

Read More

Читањето книги може да го продолжи животниот век за две години, велат научниците од универзитетот Јејл во заклучокот од своето неодамнешно истражување од кое резултатите ги објавија во научното списание Social Science & Medicine. Коавторката на студијата Бека Р. Леви, професорка по епидемиологија на универзитетскиот

Read More

Успешниот технолошки иноватор Бил Гејтс, лидерот на Microsoft, ви препорачува да ги читате овие книги за да видите како тој размислува: 1. Seveneves, Neal Stephenson; 2. The Power to Compete, Hiroshi Mikitani и Ryoichi Mikitani; 3. Sapiens: A Brief History of Humankind , Yuval Noah Harari; 4. How Not to Be

Read More

Уште еден интересен социјален експеримент. Никој не сака да се преправа дека чита книги кој ќе направат да изгледа како да е луд или перверзен. Никој освен комичарот Скот Роговски кој одбрал тоа да го направи во њујоршкото метро. На место полно со патници, храбриот комичар

Read More

Технологијата секојдневно оди во напредна линија, а со неа и многу активности чија навигација преминува преку користењето на компјутери. Живееме во време каде луѓето, особено најмладите, попрво би читале електронски книги наместо хартиени, со што се губи вредноста на самата книга. Ова се 15-те предности кои

Read More

Сите љубители на книги од денеска ќе можат бесплатно да читаат популарни книжевни изданија и тоа на Градската плажа во Дојран. Таму ќе ја најдете и  најчитаната книга за ова лето „Сеќавање на љубовта“. На полиците од оваа библиотека на плажа се најода и книгата „Бездомникот

Read More

28 поети со стихови посветени на Скопје ќе настапат на  овогодинешното  меѓународна поетска  манифестацијата ,,Празник на липите”која ќе се случи утре во Друштвото на писатели на Македонија. Во првиот дел од програмата, претседателот на ДПМ Веле Смилевски  свечено ќе ги додели следниве книжевни награди: „Книжевен

Read More

      Рамстор Мол во соработка со издавачките куќи и книжарници организира четиридневен Летен саем на книга. ‘’Од 25-ти до 28-ми јуни, од 10 до 22 часот, трговскиот центар Рамстор ќе биде место на кое ќе ги најдете сите омилени изданија на книги по одлични намалени цени. Покрај

Read More