Wednesday, Mar 22, 2023
HomePosts Tagged "Кипар"

Кипарската полиција била „затрупана“ со пријавите на жителите дека небото сред ноќ оддеднаш се осветлило и потоа се слушнале громогласни експлозии. Луѓето пријавувале дека виделе чуден блескав предмет над планинскиот венец Троодос, ноќта меѓу четвртокот и петокот. Жителите на тоа подрачје велат дека на небото

Read More

Древни градби, стари повеќе од 11.000 години, се пронајдени на Кипар и можно е тоа да е најстарото село кога било откриено во светот. Остатоците од 29-те тркалезни градби, откриени се во Климонас, во блина на градот Лимасол, соопштила Управата за антиквитети и додал дека тоа

Read More

Со третиот последователен квартален раст, економијата на Кипар се придвижува само во нагорна линија. Со првите два квартални порасти од по 0,5 проценти се смета дека економијата и официјално е излезена од рецесија. Агенцијата Франс прес ја потврдува информацијата за високиот пораст од 1,3 проценти во

Read More

Кипар ќе ја добие последната транша спасувачки кредит од 500 милиони евра во октомври. Денеска министрите за финансии од еврозоната денеска дадоа одобрение и го пофалија Кипар за неговата успешна економсска обнова. Кипар во 2013 година доби спасувачки кредитен пакет во вкупна вредност од 10 милијарди

Read More

Британски воен авион, кој се враќал кон воената база во јужниот дел на Кипар, случајно истрелал две ракети на копно, кои за среќа не експлодирале и не предизвикале човечки жртви, соопштија претставници од Воената база на британското воено воздухопловство Акротири. Авионот „Торнадо ГР4“ при слетувањето

Read More