Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Кина"

Кинеските супер богати луѓе заработија рекордни 1,5 билиони долари во 2020 година, повеќе отколку во изминатите пет години заедно, бидејќи е-трговијата и е-игрите за време на блокирањата во пандемијата бележат пик. Дополнителни 257 лица, исто така, се приклучија на клубот на милијардери во втората светска економија

Read More

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев имал средба со амбасадорката на Кина во земјава, Јин Ликсиан, на која било разговарано и за изградбата на двете делници на автопатиштата кои ги изведува кинеската компанија „Синохидро“ и се финансирани од заемот од кинеската „Ексим банка“. Анѓушев на средбата

Read More

Македонската репрезентација до 15 години ќе учествува на пријателски интернационален турнир кој ке се одржи во Кина од 22 до 29 мај. Шангај ќе биде град домаќин на овој турнир на кој учество освен Македонија ќе земат и домаќинот Кина, Северна Кореја и Киргистан. Нашата

Read More

Министерот за надворешни работи во заминувањеНикола Попоски денеска и утре ќе учествува на форумот „Еден појас, еден пат” во Пекинг, Народна Република Кина. Како што соопшти МНР, форумот е посветен на аспектите на реализацијата на кинескиот проект „Еден појас, еден пат” насочен кон инфраструктурно поврзување

Read More

Техничкиот министер за надворешни работи Никола Попоски утре и задутре ќе учествува на форумот „Еден појас, еден пат” што ќе се одржи во Пекинг, Народна Република Кина. Како што соопшти МНР, форумот е посветен на аспектите на реализацијата на кинескиот проект „Еден појас, еден пат” насочен

Read More

Во далечниот северен дел на Кина, на границата со Монголија, постојат два диносауруси. Тие го преполуваат автопатот, во близина на градот Ернота, високи се 19 метри и се бакнуваат. Граничниот премин меѓу Кина и Монголија е еден од најинтересните во светот.   Околу граничниот премин е исполнето со

Read More

Кинескиот патнички млазен авион  C919, конкурентот на „боинг 737“ и „ербас А320“ за прв пат се вивна во небото на Шангај во летот кој беше одложува долго време. Агенцијата Ројтерс наведува дека ова бил голем чекор за власта во Пекинг во нивното настојување да ја зајакнат позицијата

Read More

Samsung Galaxy S8 Plus со 6 GB RAM меморија нема да биде достапен на европскиот пазар, туку само во Кина. Овој факт нема да ви пречи затоа што за помоќниот модел со 6 GB RAM меморија ќе треба да се платат 1030 долари. S8 Plus ќе

Read More

Кинеската авијација развива нов стратешки бомбардер, што ќе допринесе за неодамнешниот напредок во производството на летала и понатамошно ширење на војската во оваа земја, пренесуваат кинеските медиуми. Командантот на воената авијација Ма Сиотиан изјавил дека овој бомбардер значително ќе ја унапреди можноста за удар на

Read More

Секоја седмица некаде во Кина се отвора земјата и од никаде се појавува огромна дупка. Во некои случаи има и жртви. Слично беше и  вчера во Ланџоу. Снимката покажува како пешаците безгрижно шетаат околу 15 часот. Меѓутоа, одненадеж се појави голема дупка и неколку луѓе пропаднаа.

Read More