Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Ким Џонг Ун"

Централната телевизија на Северна Кореја објави снимки од спроведено испитување на нов систем за противвоздушна одбрана. На снимката од неколку агли е прикажано истрелување на ракета од мобилни лансери. Делови од материјалот се снимени од набљудувачки пункт, каде присуствувал и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Освен

Read More

Лидерот на Северна Кореа наводно издал наредба за казна на сите спортисти кои не ја претставиле оваа земја во вистинско светло на Олимписките игри во Рио. Како што пренесуваат англиските медиуми, Ким Џонг Ун им наредил на своите спортисти во Рио да освојат најмалу

Read More

Режимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун тврди дека таа земја го има лекот против рак и спречување на стареењето, а тоа е вода која извира од планина која се наоѓа во близина на престолнината Пјонгјанг. Изврската вода има енергетски својства, и според соопштението од

Read More

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун наредил егзекуција на уште еден висок функционер, овој пат на заменик премиерот Чо Јонг Гон кој бил стрелан поради несогласување за политиките околу пошумување, јавува јужнокорејската агенција Јонхап. Чо Јонг Гон бил еден од делегатите кој се залагал и

Read More

Северна Кореја го пушти во употреба новиот интернационален аеродром во престолнината Пјонгјанг со највисоки свечености предводени од лидерот Ким Џонг Ун. Според дизајнот, архитектурата и луксузот на терминалот и пистите може да помислите дека станува збор за некоја локација во Европа или САД, а не

Read More