Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "Кичево"

Застреланиот носител на независната кандидатска листа во Кичево утрово им подлегнал на повредите, на Клиниката на интензивна нега во Скопје, јавува „Пресс24“ од извори во болницата. Алит Абази беше застрелан во центарот на Кичево, минатата недела, кога во него пукаше 58-годишниот Абдула Абдули. Покрај Абази, со прострелни

Read More

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар извршил увид во центарот на Кичево, на местото каде што синоќа во вооружен инцидент ранети беа три лица, меѓу кои и носителот на независна листа за советници во општината, Алит Абази. „Според првичните сознанија, до инцидентот дошло кога лицето

Read More

Во вооружен инцидент што вечерва се случил во Кичево ранети се три лица, меѓу кои и носителот на независна листа за советници во општината, Алит Абази, пренесува „Телма“. Напаѓачот, кратко по инцидентот бил приведен од полицијата, а како што потврдиле од МВР за телевизијата, било обезбедно

Read More

Кичевскиот огранок на ДУИ, на синоќешниот состанок на кој присуствувал партискиот лидер Али Ахмети, со поддршка на сите 35 локални совети и другите локални партиски форуми, се разговараше за локалните избори на 15 октомври. „По конструктивните и продуктивни дискусии, во победнички и обединувачки дух, едногласно се

Read More

Подземни води колку цело езеро дополнително ја проблематизираат изградбата на тунелите под Пресека. За исправање на катастрофалните грешки нема да бидат доволни ниту 100 милиони евра, велат експерти. Како што јавува „Дојче веле“, кривини во тунелите со екстра дополнителни потпори или комплетно нова траса во овој

Read More

Непознат сторител извршил тешка кражба и од куќа во село Арангел, кичевско украл евра, швајцарски франци и злато, со што направил штета од околу 30.000 евра. По кражбата побегнал во непознат правец. Тешката кражба била пријавена вчера околу 10.30 часот во полициско одделение Осломеј.

Read More

Поради невнимание 17 годишниот Ќ.М. од Кичево си ја застрелал својата малолетна сестра. Тој со пиштолот, сопственост на неговиот татко испукал еден куршум, при што го повредил девојчето, кое по укажаната медицинската помош во Кичево било префрлено во Скопје на Клиниката за детска хирургија. Таму и

Read More

Во Кичево по невремето што синоќа го зафати овој регион, се расчистени сите пратни правци. Во невремето што го зафати Кичевско синоќа според првичните проценки предизвика оштетување на неколку куќи, на кои, според информацијата од Општината денеска ќе се утврдува колкава е штетата. Комуналното претпријатие, како што

Read More

Невреме проследено со обилни врнежи од дожд и грмотевици вечерва го зафати кичевскиот регион. Главната сообраќајница во градот која е дел од магистралниот пат Кичево-Охрид е под вода, а повеќе возила се заглавени велат очевидци за OhridNews. Поради отежнатите услови и големата количина вода на

Read More

Во кичевското село Орланци вчера околу 11,00 часот пронајден бил починат М.Т.(1942) од Кичево, кој бил со видливи изгореници на главата, вратот, горните екстремитети и на десната нога. МВР денеска соопшти дека тој на 13.07.2016 година заминал од Кичево во село Орланци. На местото каде е

Read More