Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "казни"

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, со службен допис се обратил до командирот на полициска станица Гостивар, Гази Абдурахмани, барајќи тој и полицајците да бидат потолерантни и покоректни кон иселениците што се вратени во родниот крај за време на новогодишните празници. „Од позиција на градоначалник на

Read More

Физичките лица кои ќе бидат затекнати да се движат низ шума без соодветна дозвола од Јавното претпријатие за стопанисување со државни шуми „Македонски шуми“ и од субјектите кои управуваат со заштитените подрчја ќе им се изрече глоба од 1.500 до 2.000 евра во денерска противредност,

Read More

Собранието вчера попладне едногласно ги донесе предложените измени и дополнувања на Кривичниот законик со кој се предвидуваат воведување санкции за фалсификување и нелегално продавање билети за Супер купот на 8 август годинава во Скопје. Законот беше предложен по скратена постапка од страна на четири пратенички групи. Измените

Read More

Зголемена безбедност на новинарите била главната тема на на денешната средба на претставниците на Здружението на новинари на Македонија со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, рекол дека институциите имаат обврска да обезбедат услови за непречена работа на новинарите и истакнал

Read More

Германскиот парламент денеска усвои закон кој предвидува казни во износ до 50 милиони евра за говор на омраза и за лажни вести на социјалните мрежи. Казната ќе им биде изречена на сите сајтови доколку не ја отстранат содржината во која постои говор на омраза или пренеле

Read More

Утре ќе го разгледуваме проектот „Мој термин“ во Министерството за здравство. Јас сум за промени. Треба да има награди за лекарите, а не казни, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари. Како што пренесува „МКД“, На одбележувањето 25 години од Лекарската комора на Македонија Таравари најави

Read More

Органите на редот во многу поголем број и со многу поефикасна акција се присутни на протестот пред куќата на грозоморниот убиец на куче во Скопје отколку пред гневната толпа која линчуваше новинари и пратеници во македонското Собрание. Обвинителството и МВР ја покажаа својата ефикасност и брзина

Read More

Германската влада одобри казни кои се движат и до 50 милиони евра за социјалните мрежи што не реагираат и не ги отстрануваат спорните содржини, „лажните вести“ и говорот на омраза. – Злосторствата од омраза против кои не се борат на ефикасен начин претставуваат голема опасност за

Read More

МТВ ја увидела грешката и ќе го санкционира вработениот што ја направил грешката со објавувањето на владини реклами, вели Диме Ратајкоски, главен и одговорен уредник на Првиот програмски сервис на Македонската телевизија. Тој за Мета вели дека по добиените насоки од Агенцијата за аудио и

Read More

Грција ќе треба да плати најмалку 10 милиони евра заради неправилно управување со опасни отпадоци, утврди денеска Судот на Европската Унија, цитиран од ДПА. Ова не е првпат Атина да биде на тапет заради лошо стопанисување со отпадот. Во 2009 година истиот суд одлучи дека Грција

Read More