Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "казна"

Седуммина обвинети за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година добија доживотни казни затвор, 13 обвинети добија по 40 години затвор, шестмина по 20 години, еден обвинет 18 години, двајца по 14 години, двајца по 13 години затвор и двајца

Read More

Панче Ангелов, кој ја нападна Радмила Шекеринска, тогаш пратеничка, а сега актуелна министерка за одбрана, за време на насилствата во Собранието на 27 април годинава, денеска од Кривичниот суд во Скопје е осуден на затворска казна од четири години. Инаку, за кривично дело насилство предвидена е

Read More

Лекарката на чиешто дежурство починаа четири бебиња ќе работи под надзор на друг специјалист, ќе зема и пониска плата за 30 проценти. Ваква одлука донесе дисциплинската комисија. Директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Викторија Јовановска, соопшти дека одлуката на дисциплинската комисија е дека докторката е

Read More

Oткако полицијата вчера приведе граѓанин кој се обиде да го испрска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со спреј додека тој говореше на митинг кај хотелот „Јадран“ во центарот на Скопје, денеска се огласија и од МВР. Од таму го потврдија инцидентот и против лицето Р.Р. ќе

Read More

Кривичниот суд во Скопје го прогласил за виновен Е.А. поради навреда на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на „Фејсбук“, јавува турската новинска агенција „Анадолу“. Судот го осудил Е.А., кој има македонско и турско државјанство, на парична казна од 24.600 денари (400 евра), во процесот што

Read More

Грчкото обвинителство за борба против корупцијата покрена обвинение против грчката фирма „Актор“ за сторено кривично дело перење пари и проневера на сума од 50 милиони евра при изградба на автопатот Демир Капија-Смоквица во Македонија. Судското гонење на „Актор“ во Грција доаѓа по извештај и анализа

Read More

Специјалното јавно обвинителство бара по вторпат да биде казнет директорот на УБК, Владимир Атанасовски, за недоставување на потребните податоци на обвинителите, дознава Макфакс. Претходно, Атанасовски, како прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање беше казнет со парична казна од 2500 евра за несоработка со обвинителите. Според

Read More

Во Македонија во моментов се водат две постапки за „Маѓар телеком“, кои, иако се почнати поодамна, намерно или не, никако да мрднат од мртва точка. Вчера поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елег Штрауб и Андрас Балог, кои беа обвинети за водење тајни договори со премиер и

Read More

Големи нереди на Парк ОЛ го одложија стартот на средбата помеѓу Лион и Бешикташ во четвртфиналето од Лига Европа, а тимовите за тоа заработија казни од УЕФА. УЕФА ги казни Лион и Бешикташ со условна забрана за настап во Европа за серијата инциденти кои фановите

Read More

Најчесниот полицаец на светот живее во Дубаи. Тој бил унапреден откако сам на себе си напишал казна. Абдулах Ебрахим Мохамед, сам на себе си напишал казна откако удрил во паркиран автомобил во Дубаи. За овој чесен потег добил многу пофалби од своите старешини, но и

Read More