Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "канада"

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, упатил писмо со честитки за изборот за премиер на Зоран Заев во кое изразува надеж за плодна соработка во иднина, соопшти владината прес-служба. „Сигурен сум дека ќе продолжите да ја водите Вашата земја со чест и одговорност достојни на поддршката на

Read More

Реката Слимс, која течеше преку Канада 300 години, исчезна од лицето на Земјата во 2016 година, пренесува Бизнис Инсајдер. За само четири дена, нивото на водата на реката падна во целост, а на нејзино место денес се наоѓа празно и суво речно корито. Научниците велат дека исчезнувањето

Read More

Службата за проценка на ризици во канадската влада изработи листа на препораки за канадските граѓани до која треба да се придружуваат додека патуваат во Македонија како земја со вообичаени ризици и во овој момент без реални терористички закани или внатрешни конфликти. Тоа што најмногу се издвојува

Read More

Македонскиот маратонец во пливање Томи Стефановски (44) го освои третото место на трката во Сен Жан во Канада во рамки од Гран-при серијата на ФИНА. Патеката долга 32 км., македонскиот маратонец ја преплива со време од 6:39.28,48 часа и повторно се искачи на подиумот на престижната

Read More

Канадски пратеници го усвоија предлог-законот со кој се модификуваат зборовите на националната химна со цел од неа да се елиминираат сите родови разлики. Присутна само во англиската верзија на „О Канада“, стихот „вистинска љубов на татковината ги анимира сите твои синови“ ќе биде заменета со „вистинска

Read More

Фотографката Лиса Бел успеа да направи слики од епска битка меѓу двете птици, ќелавиот орел како симбол на Соединетите Американски Држави и гуската која е симбол на Канада. Погледнете во продолжение како заврши оваа битка на „нациите“.

Read More

  Болницата „Јуравински“ во Онтарио, Канада дозволува домашните миленици да доаѓаат во посета на своите тешко болни газди. Оваа болница усвоила посебна програма под називот „Лаењето на Захари за оздравување“ којашто ја основала Дона Џенкинс, откако нејзиниот 25-годишен внук со помош на својот домашен миленик водел

Read More

Иселувањето не е нова ниту непозната работа, секој 10ти Македонец размислува да се отсели во странство, а во странство има повеќе од половина милион македонци, барем така велат истражувањата. Државата, континуирано во изминативе две децении не успева да ги задржи младите мозоци кои тука го

Read More

Канада и официјално западна во рецесија. Економијата во вториот квартал од годината се движи во надолна линија - по падот од 0,8% сега се намали за уште 0,5. Изборите кои се најавени за 19. октомври со сигурност е дека ќе бидат под влијание од сегашната економска

Read More

Во канадската држава Онтарио во Ватерло се одржа протест преку кој  неколку стотици жени  бараат промена на законите за да можат слободно да шетаат топлес по улиците. Иницијативата е од три сестри кои неодамна  биле запрени од страна на полицијата додека на велосипед возеле без маици.Полицајците

Read More