Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "камери"

Судењето за случајот со насилствата во Општина Центар во 2013 година, попознат како „Шамарите во Општина Центар“ денеска се одложи кратко по почетокот на денешното рочиште, бидејќи единствениот систем за снимање во Основен суд Скопје 1 бил резервиран уште пред еден месец за судењето за

Read More

Надлежните институции ја разгледуваат улогата на Управата за безбедност и контраразузнавање на критичната собраниска ноќ. Снимките што ги обезбеди Алсат М покажуваат дека покрај армиски и припадници на МВР, во парламентот имало агенти на УБК, кои реагирале различно во ситуацијата. Се уште не може да се

Read More

МВР денеска на ГП Табановце го промовираше новиот мобилен систем за снимање со камери, чија цел е да се подобри квалитетот на полициското работење, да се заштитат правата на граѓаните, да се спречат сите можности за корупција и непрофесионално однесување на полициските службеници, да се

Read More

Google веќе е на чекор од реализација на проектот Tango како нов вид на смартфон кој ќе се базира на пренесена реалност (AR) и со повеќето сензори и 360 камери ќе може да креира мапи од внатрешноста на просторите, да прикажува 3D слики и видеа

Read More

Во автобусите на ЈСП ќе се постават камери за да се намали вандализмот. Поставувањето на видео камери и воспоставување на видео надзор беше најавено уште во 2013 година по инцидент во автобусот на линијата со број 65, кога во селото Сингелиќ брутално беа претепани осум

Read More

Прогнозите за приходот, намалувањето на вработените и разочарувачката продажба на камерите за време на празниците се причина за пад на акциите на познатиот производител на камери GoPro. BBC пишува дека предвидениот приход од 435 милиони долари за четвртиот квартал на годината е нималку близу

Read More

Автошколите денеска ја блокираа Илинденска. Тие се револтирани од законската одлука која стартуваше пред два дена, да се снимаат обуките на кандидатите за возачи, а снимениот материјал да се чува еден месец. Според нив, снимањето на часовите за обука задира во приватноста. Исто така реагираа

Read More

Отсега ќе можете да проверувате каква е состојбата на патарините низ Македонија и на граничните премини. Јавното претпријатие за Државни патишта постави 15 камери на овие места, а на нивната веб страна можете во било кое време да проверите дали има метеж.

Read More

Троцки и Ѓоковиќ се пријатели надвор од терените, па често знаат да се шегуваат меѓу себе, но овој пат на Троицки му се испушти во јавност. Додека Ѓоковиќ одеше накај теренот за тенис, Троицки до довикна со: „Ноле, бакни ме доле!“. Ѓоковиќ само се насмеа,

Read More