Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "камера"

Денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013, случај во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште десетина други лица, се снимаше со две рачни камери, откако вчера и денеска адвокатите на одбраната побараа

Read More

Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, каде дневно се одржуваат десетици судења, има само една камера и дополнителна опрема за визуелно-тонско снимање на рочиштата, како што пропишува Законот за кривична постапка (ЗКП), наведува „Мета“. Поради ова, за најголем дел од рочиштата нема видео-тонски запис,

Read More

„Фејс тајм“ е апликација која ни помага преку видео повик да се поврземе со саканите безразлика на кое место во светот се наоѓаме, но дали ова апликација е само за луѓе? Погледнете ја оваа преслатка Хаска која се радува на видео повикот од страна на нејзиниот

Read More

Apple лансираше нова видео серија со совети за максимално искористување на можностите на iSight камерата на iPhone 7 во секојдневни различни сценарија и во зависност од поставеноста на сцената или надворешните услови. Целиот видео туторијал може да го погледнете на YouTube каналот на Apple. Извор: telefoni.mk

Read More

Ниту најдобриот тенисер на светот не можеше да им одолее на „американските“ реални шоуа. Новак Ѓоковиќ ги изненади сите со еден необичен чекор во својата кариера. Тој годинава ќе стане ѕвезда на реално шоу, кое ќе го следи неговиот живот. Емисијата која едноставно ќе се вика

Read More

Германски истражувачи при Универзитетот на Штутгарт развија микрокамера со големина колку едно зрно сол. Камерата е толку мала, што може да биде ставена во шпринц и да се вбризга во човекот. 3Д-испринтаната камера заедно со куќиштето, има ширина од само 0,12 милиметри. Камерата може да фокусира

Read More

Xiaomi наскоро ќе лансира нов Mi Drone кој ќе има моќна камера за снимање на 4K HD видеа, а ќе може да се управува и од специјализирана апликација за смартфон. Засега шпекулациите тврдат дека Mi Drone ќе биде нешто поскап со цена од 500 долари,

Read More

Група на специјалци од Република Српска извршија „спектакуларен“ грабеж на комбе кое пренесувало пари на Уни Банка, а целата нивна акција е фатена од безбедносните камери во возилото кое се движело на автопатот заедно со придружба од еден автомобил во кој биле сместени обезбедувачи од

Read More

Законот за безбедност во сообраќајот содржи неколку измени во споредба со претходните правила, за автошколите и кандидатите за возачи. Секое возило на автошколите мора да има вклучено камера, која ќе го следи текот на оспособувањето на кандидатот за возач, како и подготвеноста и техниката на

Read More

Објавен е новиот конкурс за пријавување на Мобил фест 2015 каде може да учествуваат сите кои ќе снимат краток 10 минутен филм само со мобилен телефон. Со оглед на квалитетните камери на телефоните и можностите за монтажа оваа кратка форма им овозможува на многумина лесен

Read More