Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "кафе"

Нови истражувања покажуваат дека гените можат да имаат влијание на тоа како кафето влијае на нашиот организам и колку често сакаме да го конзумираме. Биле идентификувани дури шест варијации на кафе поврзани со потрошувачката на кафе. Дали некогаш сте се запрашале зошто некои луѓе можат

Read More

Сите велат Охрид има високи цени, напротив, има цени за секого. Започнувајќи од 50 денари кафе на Градиште II и III на плажа е конечно нормални цени за пијалоци. За љубителите на алкохолните пијалаци има од 70 денари па нагоре, што навистина се пристапни цени за

Read More

Полицијата од северниот албански град Кукс, заплени 16.800 килограми шверцувано кафе. Според полицијата кафето било откриено при рутинска контрола на камион со албански регистарски таблички,кој се движел на патниот правец Кукс-Шиштевац. При контролата биле отркиени 280 вреќи секоја со по 60 килограми кафе, прошверцувани од

Read More

Пред нас е нов викенд, а денешниот петочен ден можете да го зачините со нов вкус на вашиот омилен пијалок. Оваа подготовка на кафе не е препорачлива за утринските часови, но може да ви ја даде потребната енергија, да го победите уморот и добро да

Read More

Кога омилениот пијалок ќе го искомбинирате со овошје како бананата, знаете дека ја имате добитната комбинација за добро утро кое ќе резултира со одлично расположение во текот на целиот ден Потребни состојки: * 250 мл сварено и изладено инстант кафе * 1,5 банана исечена на парчиња * 250 мл

Read More

По трендот со „виножито“ храната, најновиот колоритен изум пристигна и кај најомилениот пијалок ширум светот - кафето. Mason Salisbury е главниот креатор на овие необични и весели шолји кафе, кој работи во кафулето Samblatte во Лас Вегас. Своите креации тој со задоволство ги споделува на социјалната мрежа

Read More

Овен: Со својот авантуристички дух, овните постојано се во потрага по нешто возбудливо кое ќе им го забрзува пулсот и ќе им го крева адреналинот. Енергичните овни сакаат висококвалитетно кафе, со богат вкус и арома, токму какво што е африканското. Кафето од Кенија е вистинскиот

Read More

Утрото не би било вистинско утро доколку не го започнете со еден филџан кафе.. Топло или ладно, турско или нес, кафето е еден од најпопуларните пијалоци во светот. А еве ги и најинтересните факти поврзани со него: 1.Секој ден во светот се консумираат околу 1,7 милијарди

Read More

Напивката која сите наутро со задоволство ја пиеме и која ни дава енергија во текот на целиот ден е без сомнение кафето. Но и покрај тоa што таа е дел од секојдневниот живот на многумина, постојат некои податоци кои сигурно не им се познати на

Read More

Доколку денот ви започнува со шоља кафе, тешко е да се промени таа навика. Но, важно е да ја донесете таа одлука за да му направите на организмот голема услуга. Еве какви промени носи исфрлањето на кофеинот: Некое време ќе се чувствувате лошо Умор, главоболка и големи промени

Read More