Saturday, Jun 3, 2023
HomePosts Tagged "ЈСП"

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов објави мерки за намалување на загадувањето на воздухот, меѓу кои е и бесплатен превоз со автобусите на ЈСП и на приватните превозници почнувајќи од денеска, како и прекин на градежните активности на градилиштата под надлежност на Град Скопје. Истовремено, ќе се

Read More

Засега неидентификувана жена денеска го загубила животот на булеварот Крсте Мисирков кај Бит Пазар, кога автобус на ЈСП удрил во неа, по што жената починала. Автобусот се движел во правец од џамијата Јаја Паша кон Центар кога околу 12.10 часот удрил во жената. Се очекува увидот

Read More

Вчера во 15:30 часот диспечер од Јавното сообраќајно претпријатие пријавил дека во билетара на улица Љубљанска во Скопје, непознато лице се обидел да изврши грабеж, информира Министерството за внатрешни работи. – Сторителот со закана со пиштол од вработениот побарал пари. Вработениот одбил да му даде пари

Read More

Вчера во 14.30 часот во Единицата за исвестување и команда (ЕИК) Скопје, возач во ЈСП Скопје пријавил дека e нападнат. Настанот се случил на улицата  „Козле“, на последната автобуска постојка кога непознато машко лице со тупаница го удрило возачот во пределот на главата и му се заканувало

Read More

Во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата „Скопски маратон“ ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. ЈСП денеска информира дека промените се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: – Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до

Read More

Во текот на вчерашниот ден, во автобус на ЈСП, додека 16-годишно момче се возело со неговите другари на релација Битпазар-Автокоманда, во автобусот се качиле уште 10-тина малолетници. Според информаиците на МВР, eден од нив му удрил шлаканица, а друг извадил нож на расклопување и му го

Read More

ЈСП Скопје организира програмерски хакатон и ги поканува сите креативци да создадат соодветни софтверски решенија за подобрување на градскиот превоз со првиот „Скопски автобуски хакатон“. Целта е да се изработи софтверско решение во насока на зголемување на задоволството од користење на јавниот градски транспорт во Скопје, преку

Read More

Хартиените билети за градскиот превоз со возилата ЈСП се целосно повлечени од продажба и корисниците ќе мора да ги активираат новите електронски картички или пак да купат билет од возачот. Исто така воведена е и можност за плаќање на билет со мобилен телефон преку испраќање

Read More

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) од утре ќе почне со бесплатен превоз на волонтери за помош во поплавените подрачја од невремето што го погоди Скопје и околината, соопштија денеска од ЈСП. Автобусите на ЈСП кон погодените подрачја ќе тргнуваат во три термини, 9, 12 и 15 часот

Read More

ЈСП ги известува службите задолжени за нормално одвивање на сообраќајот дека поради оштетен коловоз од обилни врнежи од дожд и непроодност на патот, повеќе линии на јавен превоз ќе бидат скратени или редуцирани. Таквата промена ќе важи за следниве линии: – линија 65В ќе сообраќа до семафори

Read More