Wednesday, Dec 7, 2022
HomePosts Tagged "Јоханес Хан"

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, очекува дека во првата половина на 2018 година би требало да се најде политичко решение со Грција за отворање на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. – Сега имаме прозорец на можности до средината на следната

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на 5-ти и 6-ти декември (вторник и среда) ќе престојува во дводневна посета на Брисел, при што ќе учествува на повеќе настани и ќе оствари средби со високи претставници на европските институции. Во рамки на посетата, претседателот на

Read More

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска ја промовираше кампањата „Веруваме во тебе, вложуваме во тебе, ЕУ за тебе“, со која Европската Унија ќе обезбеди 37,5 милиони евра за унапредување на состојбите во секторите вработување, образование и социјална инклузија, финансирани од ИПА

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вчерашната средба му посочил на еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, дека опозицијата не е вклучена во реформските процеси и дека освен барањето јавна поддршка, нема суштинско вклучување во процесот на изработување на реформите. Груевски, се вели

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје оцени дека законот за јазиците е разумно барање, но дека властите треба направат приоритети и да се фокусираат на областите за кои ќе добијат позитивни оцени според постигнувањата. – Ако законот за јазиците се усвои во следните неколку недели, врз

Read More

Денешната посета е уште еден показател дека Европската Унија и понатаму останува фокусирана на земјата и на регионот, изјави денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев. – Постигнавме многу и не сакам да го дадам впечатокот дека Брисел повеќе не

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска ја поздрави иницијативата на владата за затоплување на добрососедските односи, како и за иницијативата за поголема регионална соработка. „Дојдов во Скопје за да во видам направениот прогрес и да ги поддржам натамошните реформи кои ќе ни овозможат да дадеме јасна препорака а

Read More

врокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје ќе го слушне отчетот на ресорните министри за спроведувањето на реформскиот план „3-6-9“. Неговите ставови ќе ги соопшти на заедничка прес-конференција со премиерот Заев, пишува Дојче веле. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска ќе му биде домаќин на

Read More

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, в понеделник доаѓа во дводневна посета на Скопје. В понеделник е предвидено тој да има средба со претставници на политички партии и со премиерот Зоран Заев, по што ќе даде кратка изјава. Засега нема информации дали еврокомесарот ќе

Read More

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и грчкиот министер за надворешни работи

Read More