Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Јохан Тарчуловски"

Собранието денеска на пленарна седница одлучи да го одобри барањето на Основен суд Скопје за одземање на имунитетот и за притворање на пратениците Крсто Муковски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, поради нивното учество во насилствата што се случија на

Read More

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение информираше дека нема да учествува на денешната собраниска седница, на која на дневен ред пред пратениците е барањето од Кривичниот суд за одземање на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска напладне ја закажа пленарната седницата на која ќе се одлучува за одземањето на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, во врска со барањето за нивно притворање што до

Read More

Законската регулатива не предвидува санкции за „ветување“ на дискриминација кон гласачкото тело, како онаа на Тарчуловски. Набљудувачите алармираат дека се работи за закана и притисок врз избирачите, пишува Дојче веле. Во Изборниот законик, за жал, не е предвидена ниту една одредба што може да санкционира форми

Read More

Еден од скандалите кој поминува нeзaбелeжано во предизборие на локалните избори, како од ДИК така и од партиите кои би требало да го активираат случајот, е кандидатурата на осуден воен злосторник за воени злосторства против цивили, како кандидат за градоначалник на локалните избори

Read More