Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "јазик"

Песната Despacito ги освои сите светски топ листи, но дали сте се запрашале како хитот со 2.3 милијарди гледаност на YouTube би звучел на македонски јазик. Можеби песната која ја слушаме насекаде сепак нема некое посебно значење. „Полека“ Знаеш ли дека веќе некое време те набљудувам? Морам денес да

Read More

Институтот за македонска историја и македонски јазик сè уште молчат за Тиранската платформа, истакна Борис Дамовски – еден од организаторите на протестите „За заедничка Македонија“. „Имаме институции задолжени за зачувување на македонскиот јазик и историја, чии што членови истакнати и помалку истакнати се спонзорирани од странски

Read More

Англискиот јазик би можел да го загуби статусот на официјален јазик во Европа откако Британија ќе излезе од Унијата. Ова го изјави претседателката на Комитетот за уставни прашања при Европскиот парламент, Данута Хубнер, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“. Англискиот јазик е еден од 24-те официјални јазици

Read More

Pilot е нов иновативен апарат со слушалка кој обезбедува симултан превод при разговор и засега може да преведува четири светски јазици, англиски, француски, италијански и шпански, а има амбиции да додаде и словенски јазици и многу други. Замислата на Pilot е идентична како и во научно-фантастичните

Read More

Тројца Швајцарци дизајнираа маичка која ќе сакате да ја носите на секое патување. Имено, се работи за маичка која ќе ви ја олесни комуникацијата со локалното население, каде и да се наоѓате. IconSpeak е маичка со 40 испечатени симболи кои ќе ви помогнат да ја

Read More

Македонците во Голо Брдо, Албанија реагираат за лошата состојбата во која се наоѓаат. Реакцијата ви ја пренесуваме во целост. Македонско друштво “Илинден” - Тирана и Македонско друштво “Илинден” - Тирана Огранок Голо Брдо ја изразуваат својата загриженост и посочуваат дека се згрозени од положбата на Македонците

Read More

Новопечениот хрватски премиер, Тихомир Орешковиќ, стана вистински хит и тоа на првото свое обраќање до јавноста. Кога Колинда Китаровиќ Грабар му го довери мандатот, тој покажа голема трема која не можеше да ја сокрие, но покажа и дека не го знае доволно хрватскиот јазик. Тој

Read More

Денеска скопското средно училиште „Арсени Јовков“ по петти пат ќе ја организира манифестација за заштита на македонскиот јазик „Твориме, создаваме и зборуваме на македонски јазик“ која ќе се одржи во Драмскиот театар. Настанот ќе биде исполнет со соодветни драматизации преку кои ќе се претстави употребата

Read More

Градскиот совет на Вуковар гласаше за промена на Статутот на градот со кој не се предвидени двојазични табли, односно употребата на кирилицата на натписите на институциите во градот. Имено, со измените на Статутот не се предвидени двојазични табли на градските установи, дуќаните и улиците во

Read More