Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Јавна соба"

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ и „KАПКА јувери“ организираат настан кој ќе им се допадне на сите припаднички на понежниот пол. Од 7 до 9 октомври во просториите на „Јавна соба“ ќе се одржи првото издание на Саем за накит и модни додатоци,

Read More

Јавна соба и Капка ги отвораат вратите за сите заинтересирани дизајнери од Македонија и регионот да земат учество на првото издание на саемот за накит и модни додатоци ‘НАКИТ 2016’. Настанот, кој ќе се одржи на 7,8 и 9 октомври 2016 во центарот за дизајн и

Read More

Јавна соба продолжува со социјалната програма за кулинарско издигнување, односно запознавање на други култури преку организирани кулинарски презентации. На 28. јуни со почеток од 20:00 часот на репертоар е индонезиска кујна, презентација која за прв пат се случува во Македонија. Ритуалот на конзумирање на храната

Read More

Македонците се големи гурмани, но истовремено и големи традиционалисти кога е во прашање храната, па затоа ретко се експериментира со вкусови. Но, таа пречка успешно ја надминува македонскиот белгиец Марк Де Јонг кој со своите вештини прави одличен спој на различни гастрономски финеси. Марк Де Јонг подготви

Read More

Денес во Јавна соба со почеток во 17.00 часот започнува конференција на тема подобрување на дизaјн образованието во Европа. Реномирани дизајнери, професори по дизајн, дизајн менаџери и претставници од деловниот сектор нудат решенија за подобрување на дизајн образованието во Европа со цел дипломираните дизајнери да

Read More

Центарот за дизајн и иновации “Јавна соба” од вчера отпочна кампања за зголемено користење на велосипеди во градот Скопје. Сите они кои ќе ја посетат “Јавна соба” со велосипед во текот на 2016 година ќе бидат наградени. Целта на оваа кампања е да се поттикнат

Read More

Денес во центарот за дизајн Јавна Соба се отвори саем на Полошкиот регион под име „Полог: природа, култура, авантура“ на кој 15 мали и средни бизниси од регионот ги изложуваат и продаваат нивните производи – традиционална храна и облека, филигран, копаничарство, природна козметика, мебел, туристички

Read More

Младиот пијанист Милан Дучевски како еден од првите штитеници на иницијативата „Добар проект“ денеска ќе има шанса да ги собере последните средства кои му се неопходни за да отиде на Интернационалниот натпревар по пијано "Џовани Музичисити" во Италија. За таа цел вечерва од 19 часот

Read More

Со почеток во 19:00ч. во вторник, во центарот Јавна соба свечено ќе биде отворена една несекојдневна ликовна изложба. Станува збор за доајените на ромската ликовна уметност, автори со најизразено творештво од  60 - тите години. Изложбата е организирана од страна на амбасадата на Унгарија во

Read More

Неодамна почнатиот проект “Образованието е повеќе од просек 5.0”, веќе е во завршна фаза. Од вкупно 386 апликации, десет стипендисти ќе ги посетуваат програмите за едукација на “Џолев и уметностите” и на “Семос едукација”Проектот беше наменет за сите средношколци кои во изминатата учебна година имале

Read More