Wednesday, Mar 29, 2023
HomePosts Tagged "јавен долг"

„Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Тие очекуваат од него да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и со дезинформации да ги дефокусира од обврските што ги презеде“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение. Заев лажеше

Read More

Имаше барања од врхушката на поранешната владејачка партија, но тие барања беа отфрлени, изјави синоќа премиерот Зоран Заев во интервју за националниот сервис МРТВ, одговарајќи на прашањето дали во изминатиот период имало разговори за амнестија на функционери од ВМРО-ДПМНЕ. Тој истакна дека правдата мора да

Read More

Мнозинството пратеници во Собранието го отфрлија предлогот на Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, за големите кредити земени преку еврообврзница, да има собраниска расправа а со тоа и поголема контрола за што ќе се трошат парите. Парламентот нема да одлучува за задолжувањата на Владата поголеми од

Read More

Страницата јавен долг.мк објави линк до граѓанска петиција “Не за еврообврзницата”, со која се повикуваат сите одговорни граѓани на Република Македонија, да се потпишат дека не ја признаваат еврообврзницата од 650 милиони евра – Јас, одговорна граѓанка/одговорен граѓанин на Република Македонија, изјавувам дека не ја признавам

Read More

Движењето „Протестирам“ на денешниот протест ќе изрази револт за како што велат огромниот јавен долг на државата кој влегува во опасни граници и може да ја уништи македонската економија со тоа што голем дел од средствата се проневеруваат и се користат за партиски криминал и

Read More

Секој жител на Република Хрватска е задолжен за над 67.000 куни, а секое вработено лице над 187.000 куни, објавува првото издание на списанието „Бројач на јавен долг“, дело на Здружението на даночните обврзници. Брзиот раст на јавниот долг за дури  443,66 куни, односно 58 евра во секунда,

Read More