Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "извештај"

ВМРО-ДПМНЕ ја кажа својата оценка за изборниот процес, а дали и колку се совпаѓа таа со извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за изборите, не знам…, одговори Иво Котевски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, на прашање од „Мета“ дали партијата ќе има реакција на вчерашната оценка за телото на ОБСЕ

Read More

За последните шест месеци, тимот на Катица Јнавеа поднесевкупно 18 обвиненија за 19 предмети против 120 лица за 168 кривични дела, напиша специјалната јавна обвинителка во Извештајот за работата на СЈО. Во текот на извештајниот период отворени се вкупно 7 нови истражни постапки против вкупно

Read More

Специјалното јавно обвинителство денеска треба да го објави извештајот за работата во последните шест месеци. Извештајот во текот на денот треба да му биде предаден на претседателот на Собранието Талат Џафери и до претседателот на Советот на јавни обвинители, по што треба да биде закажана и

Read More

По последниот мониторинг спроведен во Охрид, посебната експертска група на УНЕСКО го објави најновиот извештај за степенот на заштита на Охрид и езерото. Во истата се апострофира на недоволниот степен на заштита на Охрид и езерото, кои се прогласени за подрачја од особено значење и светско

Read More

Европскиот парламент (ЕП) денеска во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за Република Македонија, која е препорака на парламентот поврзана со извештајот на Европската комисија за 2016 година. За резолуцијата предложена од европратеникот Иво Вајгл од Словенија, инаку специјален известувач на ЕП за Македонија, се дебатираше на

Read More

Извештајот на работната група на Министерството за внатрешни работи детектира серија сериозни пропусти на оперативниот штаб и на полицијата при најзината (не)интервенција за време на насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, кога беа нападнати и повредени пратеници, новинари и граѓани во законодавниот

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека извештајот на работната група на МВР за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија е готов и дека во него се утврдени правните пропусти и системските недоследности во Министерството. Спасовски истакна дека МВР

Read More

Раководителот на оперативниот штаб во МВР Митко Чавков - одговорен за несоодветно постапување на полицијата на „Крвавиот четврток“ во Собранието. Ова, меѓудругото, неофицијално според извори во МВР ќе биде содржано во извештајот за насилствата во Собранието кој го подготви работната група од МВР, јавува „ТВ24“.

Read More

Најновиот извештај на „Репортери без граници“ ја рангира Македонија на 111. место според индексот на слобода и земјата ја нарекува „лошото момче на Балканот“. Според „Репортери без граници“, слободата на медиумите е намалена во целиот регион, но ерозијата на владеењето на правото е највидлива во Македонија. Оттаму

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган грубо го отфрли извештајот на ОБСЕ и на Советот на Европа за вчерашниот референдум набљудуван од овие две меѓународни организации. “Тие подготвија извештај по нивни вкус… Останете кај што сте!”, изјави Ердоган во говорот што го држеше во неговата претседателска палата

Read More