Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "изградба"

Уште на самиот влез, нередот и метежот, оставаат впечаток дека тука ниту на купувачите им е пријатно, ниту пак на продавачите им е задоволство да нудат производи. Главниот влез на Бит пазар, окупиран од импровизирани тезги на тротоарот, воопшто не наликува дека тука е лоциран

Read More

Нов клинички центар во Скопје ќе изгради новата реформска влада. Како што е предвидено во програмата за работа на новата влада, граѓаните на Македонија ќе добијат модерен и функционален универзитетски клинички центар, што ќе обезбедува висококвалитетни услуги за сите граѓани, порача СДСМ денеска, откако министерот

Read More

Во исклучително сложени околности, во време на голема сериозност на состојбите и комплексна политичка криза, во мигови кога СДСМ и нејзините полуги во повеќе сфери постојано продуцираат лажни вести и се обидуваат да претстават една искривена слика, притоа некористејќи аргументи, туку празни зборови и лажни

Read More

Над 170 нови затвори ќе бидат изградени во Турција во текот на следните пет години, соопшти турското Министерство за правда, објави „Хуриет“. Министерството прецизираше дека вкупно 174 затвори ќе бидат изградени во земјата, за да има доволно места за затворениците, чиј број нагло се зголеми по

Read More

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ преку дипломатски канали добил „зелено светло“ од турските власти за почеток на изградбата на морскиот дел од трасата на гасоводот „Турски поток“, јави ТАСС, повикувајќи се на извори во компанијата. Во врска со ваквите информации, првиот човек на „Газпром“, Алексеј Милер изјави

Read More

Проблемите со пукнатата цевка која направи хаос во Скопје продолжуваат. Со санирање на проблемот веќе три дена се мачат работниците на ЈП Водовод и канализација, а полицијата веќе трет ден ја блокира улицата за сообраќај поради машините. Денеска на улицата беа донесени новите цевки со

Read More

Работниците од педесетина битолски подизведувачи кои работат на реконструкцијата на железничката пруга Битола- Кременица, целосно ги запреа изведбените работи, проект финансиран од ИПА фондовите на Европската Унија. Конзорциумот на трите изведувачи во реализацијата на овој инфраструктурен проект, „Вод строј“, „Пом строј“ и „Карпош“, кон подизведувачите

Read More

Алжир наскоро ќе отвори џиновска и ултрамодерна Голема џамија, чија изградба започнала во 2011 година. Оваа џамија би требало да биде трета по големина во светот, пренесуваат светските медиуми. По висината на минарето ќе биде апсолутен рекордер, бидејќи ќе биде повисока од џамијата Хасан Втори

Read More

Југохром на почетокот на минатиот месец ја доби дозволата за изградба на комплетниот систем за отпрашување и се надевам дека до почетокот на идната година ќе биде готов првиот погон кој ќе го содржи системот за отпрашување на печките број 7 и 8 кои покриваат

Read More

Договорот за изградба на Трансбалкански електроенергетски коридор преку Црна Гора вреден 25 милиони евра, кој го финансира Европската унија, а го имплементира Германската развојна банка (KfW) е потпишан вчера во Ластва Грбаљска. Договорот го потпишаа министерот за економија на Црна Гора Владимир Кавариќ, членот на

Read More