Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "избори"

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности. Ќе им се суди на политичари од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, но овој предмет ја опфаќа и ДПА, поточно нејзиниот претседател

Read More

Сите набавки што ги направила Државна изборна комисија за парламентарните избори кои се одржаа во декември 2016 се направени преку нетранспарента постапка, односно со преговарање без објавување оглас, објави „Фриинфо.мк“. Според податоците што ги доставила ДИК до Електронскиот систем за јавни набавки, парламентарните избори 2016 година чинеле

Read More

Основните јавни обвинителства во Битола, Кочани и во Скопје почнале предистражни постапки за шест случаи за извршени кривични дела поврзани со изборниот процес. Како што соопштија денеска од Јавното обвинителство, еден од случаите е во Основното јавно обвинителство Битола, два се во ОЈО Кочани и три

Read More

Одделенијата за управни работи на МВР ќе работат и в сабота и в недела на издавање лични карти на граѓаните, поради локалните избори, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи „Сите барања за издавање лична карта (поради оштетеување, изгубена или украдена лична карта), по законски спроведената постапка,

Read More

Ученик во Крушевско делел припаганден материјал на политичка партија од опозицијата. Според полицијата, случајот бил пријавен вчера во 13:30 часот во Полициската станица Крушево. Настанот се случил во Основното училиште „Никола Карев“ во селото Норово. Ученик од истото село делел пропагандни материјали (пенкала и пластични флаери) од

Read More

Од 19 пратенички места, колку што ги освои Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), нејзиниот коалициски партнер Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) не доби ниту едно место во новиот состав на парламентот на Албанија, јави весникот на Македонците во Албанија „Илинден“. Единствен кандидат на МАЕИ беше

Read More

Потребно е да покажеме дека имаме капацитет да спроведеме демократски и кредибилни избори во согласност со меѓународните стандарди, што би било уште еден позитивен елемент за придвижување на земјата во процесот на европска интеграција“, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на денешната средба

Read More

На вонредните парламентарни избори во Велика Британија, Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј освоила 42,4 отсто од гласовите, додека опозициските лабуристи добиле 40,2 отсто, јави „Би-би-си“. Според овие, неконечни резултати, ниту една партија нема да може да има мнозинство во парламентот од 650 места. Меј не

Read More

Државната изборна комисија на веб-страницата упати апел до граѓаните да направат увид на податоците во Избирачкиот список, и доколку сметаат дека е потребно, да побараат измена, дополнување или бришење на податоците. Избирачкиот список кој се става на јавен увид е направен со податоци на граѓаните

Read More

Претседателот на Косово, хашим Тачи денеска го распушти Парламентот, откако мнозинството пратеници изгласаа недоверба на Владта. Во рок од 45 денови треба да бидат организирани предвремени парламентарни избори, една година порано од предвиденото. Парламентот на Косово претходно го поддржа предлогот за гласање недоверба на Владата на Иса

Read More