Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "избор"

Само се сменија дресовите и повторно се бират судии под влијание, коментира судијата Лазар Нанев, кој беше прворангиран на листата за избор на судија во скопска апелација, но Судскиот совет не му даде нему поддршка туку ја избра треторангираната судијката Тања Милева, судијка од велешкиот

Read More

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука за објавување оглас за избор на претседател на Основниот суд Скопје 1, каде сега б.д. е Стојанче Рибарев, како и оглас за претседател на Апелацискиот суд Штип и за основните судови Куманово, Тетово, Дебар и Ресен, пишиува „Макфакс“

Read More

Штом заврши постапката за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски, Влада веднаш ќе почне процедура за именување на негов наследник, изјави премиерот Зоран Заев. Како што пишува „Мета“, сепак, за разлика од процедурата за разрешуавање на Зврлевски, која може да заврши до крајот на

Read More

На 22 Конгрес на СДСМ, меѓу многуте делегати и гости, пристигна поранешниот претседател на партијата и Бранко Црвенковски. Актуелното раководство на партијата, го пречека Црвенковски со аплаузи, по што тој со сите се поздрави - објави А1он. Црвенковски најпрвин беше пречекан од Заев, со кого насмеано

Read More

Овие понижувања, местенки, прекршувања на правото нема да поминат. Подготвуваме тужба за сите овие нелегални работи што деновиве се случија во Собранието со нелегалниот избор на претседател на Собранието, најавија денеска организаторите на протестите од граѓанската иницијатива. „Имаме одлични правници на нашата страна. Тужбата е комплексна,

Read More

Заедничката европска валута, еврото, забележа раст од 0,1 проценти, по победата на проевропскиот кандидат Емануел Макрон во вториот круг од претседателските избори во Франција. За заедничката валута на Франција и уште 18 земји во Европа доцна синоќа се добиваше 1,1013 долар. Како што очекуваа аналитичарите, и цените

Read More

По неколкудневната неизвесност, Службен весник, утре ќе ја објави одлуката дека Талат Џафери е избран за нов претседател на Собранието- објави А1on. Како што објави порталот, одлуката се печати уште вечерва, а утре и официјално ќе биде објавена. СДСМ, а и дел од медиумите ја покренаа

Read More

Поранешниот претседател на Уставен суд, Трендафил Ивановски, за Алсат М изјави дека Талат Џафери, на позицијата претседател на Собранието е избран согласно Уставот, законите и деловникот за работата на Собранието. Ивановски очекува новиот претседател да продолжи со собраниската седница, да се формираат собраниските комисии  и да се стави

Read More

Полни усти за народот и парламентарна демократија додека си реплицираат сами на себе и свесно го попречуваат изборот на Претседател на Собранието и функционирањето на институциите. Тоа е ДПМНЕ со одбрана на криминалот, напиша на социјалните мрежи пратеничката од редовите на СДСМ, Ивана Туфегџиќ. Пратениците на

Read More

Собранието утре ќе ја продолжи конститутивната седница на која ќе се избира претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. На дневен ред на седницата е и изборот на претседател на Собранието. Парламентарните партии по тридневните состаноци во Собранието,

Read More