Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Иво Вајгл"

Процесот „Жан Моне“ не е продолжување на Договорот од Пржино и нема да носи одлуки кои се во надлежност на Собранието или било кои други македонски институции, изјави за „Мета“, известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгл коментирајќи го ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека се

Read More

Последната недела на јануари следната година, претставници на политичките партии, европратеници, експерти од ЕУ, заедно со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и претставници на францускиот Парламент и на француската влада, во Париз ќе го почнат процесот на меѓусебен дијалог за важни прашања

Read More

ДУИ активно ќе учествува во „Жан Моне“ дијалогот, ќе ги стави државните интереси пред партиските, што впрочем и го потврди во минатото, порачал координаторот на пратеничката група на Демократската Унија за интеграција (ДУИ) во Собранието, Ејуп Алими, на денешната средба со Иво Вајгл, европратеник и

Read More

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието, по што ќе следува брифинг со претседателот на Собранието Талат Џафери и со амбасадорот на Европската унија Самуел Жбогар. – Би сакал да разговараме за проектот „Жан

Read More

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, и со координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија

Read More

Демократската унија за интеграција (ДУИ) останува ангажирана во спроведувањето на реформите и во решавањето на проблемите, како што е прашањето за името и другите отворени прашања со соседните земји, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со европратениците Едвард Кукан и Иво Вајгл. –

Read More

Европратениците Кнут Флекештајн, Едвард Кукан и Иво Вајгл, вчера и денеска имаа средби со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со лидерите на политичките партии и со координаторите на пратеничките групи, со кои разговараа за актуелните случувања во земјата и за зајакнување на политичкиот дијалог во

Read More

Тројцата европратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн го поздравија формирањето на новата влада и порачаа сите партии да дејствуваат во конструктивен дух на помирување. Тие порачуваат дека по три одлагања заради политичката несигурност, очекуваат Европскиот парламент да гласа за извештајот за државата за

Read More

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна

Read More

Европратеникот Иво Вајгл или нешто не разбрал или свесно се става на страна аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговите сценаристи со пласирање на лаги и измислици, доколку воопшто дал таква изјава каква што е објавена, соопштува ВМРО ДПМНЕ. Најостро демантираме дека Претседателот Никола Груевски дал изјава

Read More