Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "Ивица Дачиќ"

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека Србија не ја променила одлуката за името под кое ја признава Македонија. По средбата со македонскиот колега Никола Димитров, Дачиќ рече дека е неопходно двете земји да се однесуваат отворено и искрено. – Нас нè боли што ја

Read More

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ денеска во Ниш разговараа за последните случувања на релација Белград – Скопје, по обвинувањата од српските власти за офанзивни разузнавачки активности против Србија, пиѓува „Мета“. Министрите, како што соопштија на прес-конференцијата, детално

Read More

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека одлуката на Србија да го повлече персоналот од амбасадата во Македонија всушност преставува порака до Скопје дека Србија „знае што се договарале и што се договориле“. Тоа, како што истакна Дачиќ, не е нешто што им се

Read More

Белград ќе ја преиспита подготвеноста и капацитетот на персоналот за извршување на нивните работни обврски во актуелните услови во Македонија. Првиот потпретседател на српската влада и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека државата ќе ги преземе сите мерки за да ги заштити своите интереси

Read More

Патријархот Иринеј и Српската православна црква го отфрлиле барањето на македонскиот премиер Зоран Заев и забраниле Македонија да го прослави Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“. Како што пишува српскиот портал „Ало“, раководството на СПЦ и патријархот Иринеј немаат намера да дозволат официјална делегација на Македонија, предводена

Read More

Како вашата држава ќе се однесува кон Србија, така и ние ќе се однесуваме кон вас, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, пренесува „Вечерње новости“. – Повеќепати им кажав на македонските претставници: Како вашата држава ќе се однесува кон Србија на меѓународната политичка сцена

Read More

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изрази жалење поради изјавата на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, дека Белград направил грешка што ја признал Македонија под уставното име. – Жалам за изјавата на Дачиќ. Со Србија заедно бевме во една федерална држава, како Република Македонија

Read More

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по состанокот со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, во Атина изјави дека Србија направила грешка кога пред 20 години ја признала Македонија под уставно име. – Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје

Read More

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска оцени дека бебедносно-политичката ситуација во светот, но и во регионот е влошена. Тој наведе дека во многу земји од регионот се зајакнал национализмот, а политичката сцена се радикализирала. – Тоа особено беше видливо во Хрватска и во БИХ во

Read More

Пратеникот од редовите на СДСМ, Павле Богоевски во однос на изјавите синоќа на Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ кога соопшти дека тој организирал демонстрации против претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Белград изјави дека „буткањето на еден владетел кој сака неконтролирано да

Read More