Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "Иванов"

СДСМ се огласи со уште едно соопштение. „Неопходно е во периодот што престои максимална одговорност од сите за да се овозможи формирањето на новата Влада што е врвен државен интерес. На граѓаните им е потребна стабилност, потребен им е квалитетен живот и перспективи што ќе

Read More

Во рамки на посетата на Турција македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Истанбул се обрати на 17. глобален лидерски форум, што го организира престижниот универзитет Бахчешехир. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, Иванов зборувал за предизвиците на лидерството во 21 век. Сомнежот во авторитетите, потрагата по вистина

Read More

Претседателот на државата Ѓорге Иванов по пет часа дивеење во Собранието се обрати на јавноста. Тој повика на смиреност и на почитување на деловникот за работа на Собранието. Тој ги повика лидерите на политилките партии утре во неговиот кабинет на лидерска средба. Иванов рече дека

Read More

Во оваа загрижувачка состојба, кога лица со фантомки упаѓаат во Собрание и тепаат пратеници, уништуваат собраниски инвентар и ескалација на насилството, лидерот на ВМРО ДПМНЕ и што е уште пострашно, претседателот на државата Ѓорѓе Иванов никаде ги нема. Груевски си шета во Австрија, а настаниве

Read More

Билт е во Скопје неофицијално, а претседателот Иванов нема закажано средба со него. Според информации од нашето МНР, копретседавачот на Европскиот совет за надворешни односи, Карл Билт не е во официјална посета. Тој доаѓа во својство на претставник на невладина организација. Од Кабинетот на Иванов

Read More

Претседателот продолжува со инатот и подбуцнувачката реторика - оценија партиите. ДУИ реагираше и ги негира тврдењата на претседателот Ѓорѓе Иванов за австриски „Винер цајтунг“ за наводниот телефонски повик кој бил причина да не се случи коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. - Првин, ги негираме овие наводи,

Read More

На Бирото за јавни набавки е објавен оглас за реновирање на Народната Канцеларија на Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, во центарот на Скопје. Проценетата вредност на градежните работи без ДДВ е 305.000 денари или околу 5.000 евра. Вештачењето на Бирото за судски вештачења, пак, утврди

Read More

Пред точно една година шефот на државата Горѓе Иванов, донесе одлука за аболиција на 56 лица. 12.04.2016 е датум кој ќе остане запаметен по будењето на свеста на критичкото граѓанство. На тој ден, околу 17 часот претседателот Иванов ги повика новинарите. До тој момент никој

Read More

Опозицијата со реакција на интервјуто на шефот на државата дадено за хрватската државна телевизија во кое Иванов праќа порака дека е потребно дијалог и здрав разум за решение на кризата. Од партијата на Заев велат дека Ѓорге Иванов е должен да овозможи мирен транфер на

Read More

Иванов и на Хрватите им раскажа дека земјата е во опасност. 67-те потписи кои ги има Зоран Заев се добиени под уцена од албанските партии, да прифати платформа која е донесена во Кабинет на премиер на туѓа држава. Претседателот Ѓорге Иванов во интервју за ХРТ,

Read More