Sunday, Mar 19, 2023
HomePosts Tagged "Италија"

Италјанските власти протерале еден македонски и еден албански државјанин, поради безбедносни причини. Двајцата живееле во пристанишниот град Бари и подолг период биле следени од секторот за антитероризам. Според истрагата, двете лица, македонскот државјанин (36) и албанскиот (27), преку социјалните мрежи одржувале контакти со марокански државјанин, претходно

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во посета на Италија и на Ватикан, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“. Денеска Иванов ќе ја посети базиликата „Свети Климент“, каде ќе биде положен венец на гробот на Св. Кирил. Иванов ќе ја посети

Read More

Големо внимание привлече веста дека во едно напуштено италијанско село се нудат по 2000 евра за оние кои ќе се доселат да живеат таму, но по огромниот број на пријавени општината се предомислила, најверојатно поради недостиг на реални финансиски средства и соодветна можност за инвестирање во

Read More

Експлозија одекна во центарот на Рим, но засега нема информации за повредени, ниту пак се откриваат детали за експлозијата. Како што јавуваат италијанските медиуми, инцидентот се случи во близина на пошта и можно е да било писмо-бомба или пакет-бомба. Инцидентот се случил во близина а зградата на

Read More

Раководството на селото Бормида во Италија понуди 2.000 евра за секој кој може да се пресели таму, во обид да се спречи ова место да стане "село на духови". Секој кој се пресели во Бормида, кој е на само 420 метри надморска височина во регионот Лигурија

Read More

Во Италија на натпревар од серија Б меѓу Фрозиноне и Трапани е видена една доста неверојатна ситуација каде што главниот лик беше гостинскиот голман Мирко Пиљачели. Осум минути пред крајот на средбата, на 1-0 за Фрозиноне, Пиљачели ја фати топката во своите раце, и без двоумење

Read More

Италија со загриженост го следи продолжението и развојот на политичката криза во Македонија и ја осудува која било форма на насилство во институциите, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Италија, по повод насилствата во Собранието од 27 април. Од италијанското МНР повикуваат

Read More

Сет на инсталации во Италија минатата недела наскоро ќе стане една од главните туристички атракции во светот. Станува збор за фонтана која се наоѓа во градот Caldari di Ortona, позната по турата Cammino di San Tommaso. Но фонтаната не е позната по своите архитектонски детали, туку

Read More

Три лица се депортирани од Италија поради поврзаност со терористичка група во Венеција, соопшти денеска италијанското Министерство за внатрешни работи. Депортираните се државјани на Косово и се поврзани со други четири лица, кои минатата недела беа приведени од италијанската служба за борба против тероризмот поради

Read More

Утринава серија на посилни земјотреси се регистрирани на територијата на Европа и Балканот. Пред пет минути земјотрес од 4 степени е почувствуван во Измир, Турција. Земјотреси со помал интензитет се почувствувани и во други делови од Турција, а се тресе и Италија. Се стресе

Read More