Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "истрага"

Нафтената компанија “Галф”, една од најголемите нафтени компании во Албанија, е под истрага поради шема за измама за продажба на купони во вредност од 1,5 милиони евра (1,85 милиони американски долари) неколку дена пред затворањето на својата дејност, објавија локалните медиуми. Обвинителството во Тирана го истражува

Read More

Поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров под истрага на СЈО, за сомненине дека во 2012 година при набавка на ренген апарати во четири установи, сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластувања“. „Постои основано сомнение дека фаворизирал една од фирмите и пред официјалниот почеток на

Read More

Огласот за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители е поништен поради истражната постапка која Основното јавно обвинителство (ОЈО) ја се води против дел од пријавените кандидати, соопшти Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“. „Управниот одбор на Академијата за судии и

Read More

Владата денеска попладне испрати соопштение со појаснување и со делумна корекција на изјавата на премиерот Зоран Заев, дадена во рамките на неговото обраќање на панел-дискусијата на тема „Што научивме и како да ги применуваме најдобрите практики во Македонија и во регионот“ на Самитот „Македонија 2025“

Read More

Активно се бориме против корупцијата и не случајно двајца членови на Владата веќе се под истрага, изјави денеска премиерот Зоран Заев на самитот Македонија 2025. Премиерот Заев денеска рече дека сузбивањето на корупцијата е многу важно прашање за регионот и за Македонија во правец на привлекување

Read More

Министерството за внатрешни работи работи на два случаи со притисоци во врска со локалните избори. Првиот случај е во Центар Жупа, каде претседателот и четири членови на општинската изборна комисија на Општина Центар Жупа пријавиле неовластено снимање. Имено, на фејсбук-профилот на Р.И. биле објавени фотографии од

Read More

Основните јавни обвинителства во Битола, Кочани и во Скопје почнале предистражни постапки за шест случаи за извршени кривични дела поврзани со изборниот процес. Како што соопштија денеска од Јавното обвинителство, еден од случаите е во Основното јавно обвинителство Битола, два се во ОЈО Кочани и три

Read More

Владата побарала истрага од Министерството за внатрешни работи во врска со три случаи за сомнителни резервации на авиобилети од страна на претходната влада, за сомнителни набавки во Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор (АДСДП) од страна на фирмата „Атриум“ од Вевчани и

Read More

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денес на доделувањето на донацијата во касарната Ѓорче Петров соопшти дека за случајот „Диво Насеље“ Владата ќе преземе обврска да спроведе дополнителна меѓународна истрага. Спасовски посочи дека јавноста со тоа ќе ја дознае вистината за терористичките напади кои се

Read More

Собранието денеска треба да распише оглас за избор на нов јавен обвинител. Постапката следи по разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, чин кој власта го најави како „почеток на реформи во правосудството“. Дали е тоа доволно за почеток? Според правните експертите - не! Неодамна

Read More