Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Истанбул"

Во рамки на посетата на Турција македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Истанбул се обрати на 17. глобален лидерски форум, што го организира престижниот универзитет Бахчешехир. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, Иванов зборувал за предизвиците на лидерството во 21 век. Сомнежот во авторитетите, потрагата по вистина

Read More

Туристите во Истанбул се воодушевија од рекордниот ќилим креиран од стотици илјади лалиња кои се поставени со цел да се потсети на освојувањето на Констатинопол од страна на Осмалниите. Ќилимот е „распослан“ во реонот меѓу „Света Софија“ и џамијата „Султан Ахмет“. Според весникот „Сабах“, „килимот“, кој има

Read More

Повеќе од десетици илјади луѓе учествуваа на денешниот митинг во Истанбул во знак на поддршка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и претстојниот референдум за уставни промени. Ердоган истакна дека со потврдниот глас на референдумот, што е закажан на 16 април, на Турција ќе и донесе

Read More

Турските служби спречија терористички напад на меѓународниот аеродром „Ататурк” во Истанбул. Турските медиуми пишуваат дека разузнавањето добило информација дека во Истанбул пристигнала, Ебру Фират од Курдската работничка партија, со кодно име „Амар”. Според информациите на разузнавачките, таа пристигнала во Истанбул од Дијарбакир со цел да

Read More

Турција гордо во Истанбул свечено го отвори третиот и најимпресивен „Јавуз Султан Селим“ мост на Босфорскиот премин кој ги спојува Европа и Азија, а е наречен по султан од 16. век. Според турските власти, тоа е најдолгиот висечки мост со железнички систем во светот. Долг е

Read More

Неколку стотици луѓе направија мирен протест во Истанбул, барајќи правда за убиството на трансродовата активистка, Ханде Кадер. Телото на 22-годишната активисктка на ЛГБ Ханде Кадер беше пронајдено запалено во шума на 8 август. Повеќе од 200 демонстранти носеа транспаренти со натпис „Правда за Ханде Кадер“

Read More

Полицаец вработен на Истанбулскиот трговски универзитет, денеска отворил оган кон свои колеги, кои дошле со налог да го апсат, јави телевизијата Си-Ен-Ен Турк. Според информациите, се работи за човек од обезбедувањето на ректорот Назим Еркен. Тој одбил мирно да се предаде и започнал да пука

Read More

Околу 300 ученици од Тетово кои минатата недела заминаа во извиднички камп во околината на Истанбул, се очекува да пристигнат дома во текот на денешниот ден. Учениците се испратени преку Здружението за просвета уметност и култура „Калкан“ од Тетово. Во извидничкиот камп за воениот удар

Read More

Тотален хаос на улиците на Истанбул откако армијата се обиде да спречи ширење на масовни протести од демонстрантите кои се уште го поддржуваат Ердоган. Видеа на социјалните мрежи од граѓани прикажуваат како воен хеликоптер отвора оган најверојатно во зградата на државната телевизија ТРТ како и

Read More

Портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, соошти дека терористичките напади на аеродромот Мустафа Ќемал Ататурк можеби се последица на игнорирањето на Истанбул на предупредувањата за терористи од Кавказот кои се кријат и оперираат во Турција. „Од пред повеќе години, руската страна ги информираше нашите турски и европски

Read More