Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "ISIS"

Околу 1.000 лица од земјите од Западен Балкан заминале да се борат во Сирија и во Ирак од 2012 до 2017 година, од кои 300 се вратени, околу 200 се убиени, а околу 400 сè уште се на боиштата, изјави денеска генералниот секретар на Регионалниот

Read More

Терористичката организација „Исламска држава (ИС)“ презема одговорност за нападот во Манчестер арена, во кој настрадаа 22 лица, пренесува агенцијата ТАСС. Според порталот Акбар Ирак припадниците на терористичката организација на социјалните мрежи објавиле видеоснимка во која преземале одговорност за нападот. Четири часа пред нападот во Манчестер, пак,

Read More

Аеродромите и нуклеарните централи во Велика Британија добиле наредба за преземање зајакнати безбедносни мерки поради опасност од терористички напади, објави денеска лондонскиот весник „Телеграф“. Според весникот, британските разузнавачки служби имаат сознанија дека џихадистичката организација Исламска држава (ИД) и некои други терористички групи подготвиле планови за поставување

Read More

Иранското министерство за одбрана преку портпаролот Бахран Ќасеми соопшти дека Русија повеќе не ја користи воената база Хамдан за лансирање на воздушни напади против цели на екстремистичките и терористички групи во Сирија. Конашевков од руското министерство за одбрана потврди дека воени авиони се повлечени и дека

Read More

Припадници на безбедносните сили во курдскиот град Киркук во Ирак спречиле дете кое на себе носеле елек со екплозив наменет за самоубиствен бомбашки напад, а снимката која е вознемирувачка протече и на интернет. Регионалниот гувернер Најмалдин Карим изјави дека целта на детето била шиитска џамија, но

Read More

Холивудската ѕвезда Бредли Купер најави нов проект за ТВ серија во која ќе биде прикажано настанувањето на најголемата терористичка и џихадистичка организација ИСИС. Серијата ќе се снима врз основа на книгата „Црни знамиња, подемот на ИД“ на Џоби Ворик, кој за ова свое дело во 2016

Read More

Ново видео од ИСИС го потресе Балканот. Максирани џихадисти го палат српското знаме. Зад нив има знаме со арапско писмо, како и знаме од армијата на БиХ. Во еден момент се слуша и истрел. Засега не е познато каде и како настанала снимката, но се претпоставува

Read More

Екстремистичката група Исламска држава ја презема одговорноста за нападот во Ница, при што загинаа 84 лица, а над 200 се повредени, јавуваат француските медиуми. „Водачот на операцијата во Ница е војник на Исламска држава. Операцијата е одговор на акциите на коалицијата која се бори против Исламска

Read More

Зад крвавиот напад во Ница стои францускиот државјанин со потекло од Тунис, Мохамед Лахоуаиеј Боухлел (31) кој со камион влета во толпа луѓе во Ница и уби 84 лица, меѓу кои 10-на деца и повреди 100-на. Светските лидери упатуваат пораки на сочуство и жалење за

Read More

Џихадистите на ИСИС и официјално потврдија дека загинал Омар ал Шишани со алијас Чечен еден од нивните главни водачи задолжен за планирање на воените операции. Агенцијата Амак која е поврзана со Исламската држава, објави дека Омар ал Шишани бил убиен во ирачкиот град Шарка, каде се

Read More