Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "Iphone"

Со најновиот модел iPhone 8 годинава, Apple значително ја подигнува просечната цена на своите смартфони. Со осмицата Apple сака да направи пресврт годинава, со тоа што додава спектакуларна функција за проширена реалност (AR), по повод 10 годишниот јубилеј од првиот презентиран iPhone во модерното време. Цената

Read More

Минатиот викенд во Калифорнија се одржа познатиот фестивал „Коачела“, а изчезнати телефони не се никаква новина. Реиналдо Де Хесус Енао, е уапсен и затворен поради кражба на преку сто мобилни телефони на ултра популарниот музички фестивал „Коачела“ во Калифорнија, но верувале или не, тој е прогласен

Read More

Откако Apple ги надмина грижите за набавка на OLED екрани со нарачката на 70 милиони панели за екранот од Samsung, сега има нови грижи дека iPhone 8 ќе задоцни, а тоа е поради проблеми со развој на 3D сензорот за селфи камерата која ќе се

Read More

Тест модел на iPhone 7 за втор пат беше пробан на бенчмарк сајтот GeekBench со новиот А10 чипсет и освои 3379 поени што е за 10% од првиот тест направен во јули, што значи дека има подобрување во функционалноста со поголема оптимизација. Секако, ова се

Read More

Руското анти-монополско законодавство го обвинува Apple дека учествувал во местењето на малопродажните цени на iPhone. Компанијата од Купертинo вели дека не ги присилувал продавачите да ги местат цените на неговите производи. „Продавачите ги одредеуваат своите цени за производите на Apple, што се продаваат во Русија и

Read More

За време на состанокот во седиштето на „Apple“ во Купертин во Калифорнија, „драматично“ се појави и извршниот директор Тим Кук за да го прослави големиот момент во продажбата на милијардитиот „iPhone“ уред кој доби свој сопственик, иако „Apple“ не прецизираше кој е купецот и каде

Read More

Apple најверојатно ќе стане првиот премиум бренд кој успеал да продаде 1 милијарда модели на најскапиот iPhone. Продажбата иако малку стагнираше во последните квартали и натаму е доволно висока за да се испорачаат околу 40 милиони модели на iPhone 6s. Со ова темпо Apple успева и

Read More

Едвард Сноуден продолжува со мисијата за привлекување на вниманието на јавноста за опасностите од неограничениот владин пристап до новите технологии и директниот пробив на приватноста на граѓаните и нивната комуникација. Затоа дизајнира маска за iPhone која веднаш ќе детектира ако смартфонот е прислушкуван или „пробиен“. Детекторот

Read More

Русинот Дмитри Петров го скршил екранот на неговиот iPhone смартфон, но немал можност да го поправи во овластен сервисер на Apple. Затоа наместо да побара привремена замена која му следува според издадената гаранција тој го тужел Apple бидејќи на корисниците не им обезбедил центар за

Read More

Аналитичката компанија Piper Jaffray излезе со интересно истражување според кое iPhone е најисплатлив смартфон бидејќи иако ќе го купите за доста висока цена по некоја година ако сакате да го продадете на старо ќе може да си вратите дури 70% од вложените пари што го

Read More