Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "интервју"

Вице Заев, братот на македонскиот премиер во ексклузивно интервју за Фактор.мк открива повеќе детали за бизнисите кои ги води и притисокот на јавноста и прв пат прговори за повеќе шпекулации кои кружат низ „чаршијата“.  разговараше Христијан Станоевиќ ФАКТОР Колкав е товарот да се биде брат на Зоран Заев

Read More

Никола Тесла е познат по својата гнијалност и неговите неверојатни откритија со полето на науката, но за него постојат многу факти што не ги знаете, какона пример  неговото мислење во врска со жените и одговорот на прашањето зошто тој никогаш не се оженил. Во едно интервју

Read More

Ново видео од крвавиот четврток беше објавено на Фејсбук, на кое, наводно, се гледа како еден од тие кои упаднаа во Собранието во раката, ставена зад грб држи оружје. Сепак, за објавената снимка нема официјална потврда дали станува збор за огнено оружје или нешто друго. Инаку, претходно,

Read More

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за српски Блиц посочи дека остварувањето на Тиранската платформа ќе биде многу штено за Македонија, но и потенцијално опасно за Балканот каде е доволна само една искра. За Зоран Заев смета дека е уценет политичар кој јавно може да негира

Read More

Опозицијата со реакција на интервјуто на шефот на државата дадено за хрватската државна телевизија во кое Иванов праќа порака дека е потребно дијалог и здрав разум за решение на кризата. Од партијата на Заев велат дека Ѓорге Иванов е должен да овозможи мирен транфер на

Read More

СДСМ со писмено соопштение реагира на интервјуто на Никола Груевски во дневникот на Канал 5. „Никола Груевски мора да ја прифати реалноста. Тој може да се подготви единствено за опозиција и за соочување со правдата. Ефектите од документите на Груевски ги почувствуваа граѓаните. Но заврши тоа време

Read More

Во текот на вчерашниот ден се дигна вистинска фама за интервјуто на Катица Јанева на јавниот сервис. Всушност, фама за немонтираното интервју. Додека за новинарите нема ништо спорно во читањето и тремата на специјалната обвинителка, за оние кои очигледно никогаш не направиле интервју, ова беше

Read More

Тектонски промени во медиумите нема да се случат преку ноќ, без оглед што партиите макотрпно преговараа под превезот на подобрување на новинарството и професионалните стандарди. Неинформирана јавност не може да носи правилни одлуки и да се стреми кон креирање функционално демократско општество каде носителите на

Read More

Министерот за одбрана Зоран Јолевски се обиде да го прекине интервјуто за телевизијата АлсатМ откако не му се допадна прашањето од новинарката Наташа Стојановска. Спорното прашање, кое се однесуваше на опремата која министерствата ја барале од странските амбасади по поплавите е во 11-тата минута од

Read More

Предвидените 18 месеци за завршување на истражните постапки и за покренување на обвиненија за случаите кои произлегуваат од незаконското прислушување нема да бидат доволни и Специјалното јавно обвинителство очекува Собранието да го продолжи тој рок, оценува обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска во интервју за австрискиот

Read More