Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "интервенција"

Феминистичкиот филм „Raw“ кој спаѓа во жанрот хорор, толку ги исплашил посетителите на филмскиот фестивал во Торонто за итната служба да биде принудена два пати да интервенира. Неколку посетители се онесвестиле гледајќи го францускиот филм кој го режирала Жулија Дикурно, во кој станува збор

Read More

Откако силното невреме доведе до целосно парализирање на Скопје и голем број на граѓани се пожалија и апелираа на социјалните мрежи дека итно им треба спасување на терен излегоа екипи на армијата на Република Македонија по наредба на претседателот Иванов, како и спасувачки екипи од

Read More

Со највисоки полициски и државни почести во присуство на семејството, роднините, пријателите, колегите и голем број високи старешини од Министерството за внатрешни работи во вечното почивалиште денеска беше испратен полицискиот службеник Горан Станишевски на гробиштата во населбата Карпош во Куманово. Станишевски на 30-ти минатиот месец во

Read More

Еден полициски припадник го загуби животот при интервенција во куќа во Куманово откако било пријавено семејно насилство. Напаѓачот им се нафрлил на полициските службеници, а еден од нив смртно го прободел во грбот по што тој од тежината на повредите починал на лице место и

Read More

Синдикатот на новинари и медиумски работници е против секаква државна интервенција во медиумите, а особено владините реклами кои се алатка за држење на медиумите во вазалски однос, вели Тамара Чаусидис.  Новиот предлог закон за информативни и рекламни кампањи на јавни институции според Чаусидис е порака

Read More

Две групи на авганистански и курдски мигранти се судрија на Идомени покрај железничката пруга гагајќи се со камења, а притоа е запален и еден вагон од воз кој железницата им го отстапила за престој и привремено живеалиште. Една од групите се криела во вагоните по

Read More

Американскиот претседател Барак Обама призна дека најголема грешка на неговата политика била воената интервенција во Либија. Запрашан да ја издвои најголемата грешка за време на претседателскиот мандат, Обама рече дека тоа е неуспехот во планирањето по интервенцијата во Либија, иако тогаш верувал дека тоа е

Read More

Итната медицинска помош ќе биде збогатена со 75 нови вработувања од кои 35 доктори, 20 медински сестри и 20 возачи, а за нивните потреби ќе се набават и 12 возила со најнова опрема. Со новиот персонал Итната медицинска помош ќе оперира со вкупно 60 екипи

Read More

Пожарот, кој вчера попладне избувна на Водно кај местото Теферич е успешно изгаснат. Дежурни екипи беа активни во текот на ноќта. Командантот на скопската противпожарна бригада Благоја Менковски утрово изјави дека пожарот е изгаснат уште синоќа и оти е интервенирано со 13 цистерни, пожарот бил ставен

Read More

На Државната кардиохирургија завчера е извршена првата минимална инвазивна интервенција на итен пациент во животнозагрозувачка состојба. Операцијата ја изведе хирургот Омер Џемали од „Триемли хоспитал“ од Цирих заедно со докторите од Државната кардиохирургија, а пациентот се чувствува добро и наскоро ќе биде преместен во обична

Read More