Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "институции"

Движењето Беса денеска ги обвини владините партнери за политизација на научно-образовните институции, повикувајќи се на одлуката Институтот за духовно и културно наследство да го води кадар на Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА). Од Беса прашуваат ако на ваков начин се делат научно-образовните институции, на кој

Read More

Долгот на државните инстутиции заклучно со 31 мај годинава изнесува 363 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека прегледот на неплатените обврски е изработен врз основа на податоци кои буџетските корисници, фондови, јавни претпријатија и општини ги доставиле до Министерството и

Read More

Граѓаните 11 години сведочеа што значи целосна партизација на државните институции, каде што од најнизок па до највисок ешалон, беа вработувани лица кои од потребните критериуми поседуваа единствено партиска подобност. За време на 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ се случи целосно поклопување на државата, а

Read More

Тешко е да се истражува и „копа“ по институции кои се затворени за соработка - вели во ијзава за ТВ21 народниот правобранител Иџет Мемети. Ваквата негова реакција доаѓа по тешката соработка со надлежните институции во врска со постапките кои тој ги отпочна за прислушувањето. „Почнавме со

Read More

Парламентарното мнозинство согласно уставот, законите и деловникот, во легална и легитимна процедура, на мирен начин пред целата македонска и светска јавност, избра нов претседател на собранието, наведува СДСМ во денешното соопштение. „Го направивме првиот чекор од остварувањето на изборната волја на 700 илјади граѓани. Изборот беше

Read More

Демократскиот сојуз денеска соопшти оти смета дека треба да профункционира широк народен демократски фронт, кој ќе овозможи мирен трансфер на власта и ќе се „справи со новопечените богаташи, нарко-босови и олигарси, кои ја срушија државата и надежта на младите генерации“. Од партијата на поранешниот пратеник во

Read More

Презентирајќи го годишниот извештај, Народниот правобранител Иџет Мехмети соопшти дека нема никаков напредок, туку споредено со 2016 година има стагнација и назадување во однос на соработката на институциите со канцеларијата на Омбудсманот. Мемети истана дека и се уште имаме исполитизирани и нефункционални институции кои

Read More

Политичките претставници на Србите официјално се вратија во косовските институции, по пауза од шест месеци. Српските претставници ја бојкотираа работата на косовскиот Парламент од октомври 2016 година, поради спротиставувањето на Законот за Трепча, кој беше усвоен без поддршка од српските пратеници. Според претставникот на Српската листа,

Read More

Анима Мунди алармира дека на диво се препродаваат мали волци преку огласи и бара од институциите соодветно да реагираат. „Нелегална трговија со диви животни во Македонија никако не запира, при што животните се одзeмаат од нивната природна средина, се уништуваат легла, семејства, се осудуваат на заробеништво,

Read More

Не може да се дозволи целиот товар во справувањето со елементарните непогоди да паѓа врз Армијата и полицијата, кога во исто време имаат распоредени сили за заштита на државната граница. Неодговорно е да се трошат ресурсите на Армијата за да се штедат сопствените ресурси, порача

Read More